Radomski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.
Nieprzypadkowo miejscem rocznicowej Celebry była ta kaplica, ponieważ biskup Piotr mieszka w seminarium. Od ponad dwudziestu lat jest tutaj wykładowcą patrologii. Był ojcem duchownym, a w chwili biskupiej nominacji wicerektorem.
Ks. Marek Adamczyk, rektor seminarium, odwołując się do czytanej Ewangelii o spotkaniu Pana Jezusa z młodzieńcem, na którego Zbawiciel spojrzał z miłością, powiedział, że jesteśmy w miejscu, gdzie tak patrzy Chrystus. – Tak patrzy zwłaszcza wtedy, kiedy wzywa do nowych zadań. I oto siedem lat temu Pan Jezus spojrzał z miłością na wicerektora naszego seminarium, wzywając go do nowych zadań, do bycia biskupem. Ale tutaj, w tej kaplicy, w takim rodzinnym klimacie, chcemy podziękować Panu Bogu w szczególny sposób za tę obecność księdza biskupa Piotra w tym domu. Chcemy podziękować za wykładowcę, za powiernika różnych trosk, za kogoś, kto głosi słowo Boże, za obecność w ważnych seminaryjnych chwilach, a więc święceń, czy posług. I chcemy prosić o błogosławieństwo na dalszą drogę: Aby Pan Bóg dawał siłę do tego, co czasami jest bardzo trudne. No i życzymy, księże biskupie, aby zachował ksiądz biskup to spojrzenie z miłością w czasie swojej posługi – powiedział na rozpoczęcie liturgii ks. Adamczyk. On także wygłosił homilię.
Przed końcowym błogosławieństwem w imieniu alumnów życzenia złożył al. Bartosz Fijałkowski. - Czcigodny księże biskupie Piotrze, dziś mija siedem lat od dnia, gdy zostałeś ustanowiony biskupem pomocniczym naszej diecezji. Pragniemy podziękować za wszystkie posługi lektoratu, akolitatu, świecenia diakonatu, których ksiądz biskup udziela w naszej wspólnocie. Pragniemy życzyć wszelkich darów potrzebnych w czasie pełnienia biskupiej posługi, a przede wszystkim łaski nieustannego przebywania w obecności Pana Jezusa i Jego Matki. Zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie - powiedział dziekan alumnatu.
Piotr Wojciech Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu. Uczył się w IV LO im. T. Chałubińskiego. W latach 1982-1988 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1988 r. Przez rok pracował jako wikariusz w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem studiował patrologię w Rzymie. W 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim otrzymał doktorat nauk teologicznych. Habilitował się w 2014 r. W latach 1995-2006 był ojcem duchownym w WSD w Radomiu, a następnie był tam wicerektorem i wykładowcą patrologii. W seminarium prowadził teatr klerycki. Głosił konferencje i prowadził audycje w Radiu AVE oraz w Radiu Plus Radom. Był dyrektorem diecezjalnej rady ds. stałej formacji kapłanów oraz dyrektorem diecezjalnej rady ds. życia konsekrowanego. W 2008 r. objął funkcję przewodniczącego synodalnej komisji ds. kultury, mediów i nowej ewangelizacji. Jest cenionym rekolekcjonistą. Przygotowywał spotkania dla młodzieży z diecezji radomskiej pod nazwami Kuźnia Młodych, Apele Młodych i Diecezjalne Dni Młodzieży. Jest inicjatorem stowarzyszenia "Młyńska. Verum, Bonum, Pulchrum", organizującego Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
17 stycznia 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 r. Jako dewizę biskupią przyjął słowa "Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae" (Kościół Matka - Matka Kościoła).