W Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Kościelnej w Radomiu odbyło się spotkanie organizacyjne wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas.
Parafialne Zespoły Caritas to działające przy parafiach grupy charytatywne, które zrzeszają osoby pragnące nieść pomoc i wsparcie najuboższym i najbardziej potrzebującym członkom parafii. W diecezji działa ich ponad 100.
- Spotykałam się z liderami wolontariuszy z PZC w celu omówienia sposobu pomocy dla seniorów oraz osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, a są podopiecznymi PZC. Rozmawialiśmy o programie „Na codzienne zakupy”, czyli wsparcie dla seniorów naszej diecezji, o Dniu Dobra zaplanowanym na 24 kwietnia, także o Polach Nadziei, czyli akcji żonkile i zbiórce na rzecz chorych onkologicznie. Omawialiśmy też najbliższą akcję, a będzie to zbiórka żywności 25 i 26 marca - mówi Anna Lis, koordynator Parafialnych Zespołów Caritas. Pani koordynator zwraca się do wolontariuszy z prośbą, aby zaangażowali się w tę zbiórkę. Zebrane produkty przeznaczane będą dla podopiecznych Caritas, których w diecezji jest ok. 10 tys. Najszerszą pomocą dla seniorów jest pomoc żywnościowa, ale mogą oni również zwracać się do Caritas np. o dofinansowanie do leków czy w wyjątkowych sytuacjach losowych. - Nie zostawiamy naszych podopiecznych ze względu na sytuację, która w tej chwili jest w kraju. Pomagamy cały czas uchodźcom, wspieramy ich. Zbieramy różne rzeczy, artykuły, produkty, ale równocześnie cały czas prowadzimy działania skierowane do tych, których mamy pod opieką w naszych parafiach.
Jednym z uczestników szkolenia był Andrzej Reguła z Parafialnego Zespołu Caritas z Drzewicy. - Dla naszych podopiecznych organizujemy m.in. opał na zimę, paczki żywnościowe. Chcemy, aby nie czuli się osamotnieni. Jak wybuchła wojna w Ukrainie, ja również, jako przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, bo jestem prezesem w Drzewicy, zaangażowałem się i praktycznie codziennie jestem na dyżurze. Koordynujemy całą akcję pomocową. Dary segregujemy, pakujemy i w ten sposób włączamy się w całą akcję pomocową dla uchodźców i dla rodzin, które potrzebują naszej pomocy. Cały czas jesteśmy aktywni - mówi pan Andrzej, który prowadzi również od 2016 roku wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. W minionym roku miał 115 wypożyczeń. - Korzystają z tego sprzętu ludzie w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi. Obsługuję całą południowo-zachodnią część diecezji: Opoczno, Drzewicę, Żarnów, Paradyż, Gielniów, Przysuchę, Odrzywół, Poświętne - wylicza pan Andrzej.
Małgorzata Rogowska jest członkiem Parafialnego Zespołu Caritas w Orońsku. - Nasz zespół działa od 2010 roku. Szczególnie pomagamy osobom starszym, schorowanym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym. To pomoc cykliczna. Nie zostawiamy naszych podopiecznych, mimo, że jest taka trudna sytuacja w kraju i za granicą. Cały czas staramy się systematycznie pomagać. Organizujemy zbiórki i różne akcje charytatywne - mówi pani Małgorzata. Jak dopowiada, podopieczni czekają na tę pomoc. To najczęściej osoby samotne. - Jesteśmy dla nich w wielu sytuacjach ostatnią deską ratunku. Systematycznie pomagamy około 80 osobom - podkreśla pani Małgorzata.
Zadaniem PZC jest działalność charytatywna w parafii, polegająca na bezinteresownej posłudze tym, którym potrzebna jest pomoc i wsparcie. Działalność PZC polega m.in. na prowadzeniu punktów pomocy rzeczowej, dystrybucji żywności w ramach Programu PEAD, przygotowywaniu paczek żywnościowych, prowadzeniu punktów poradnictwa, świetlic parafialnych, organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, prowadzeniu jadłodajni, zbiórek żywności, organizowaniu festynów - pozyskując w ten sposób środki dla najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców parafii, organizowaniu zbiórek dla osób chorych i niepełnosprawnych z terenu parafii, aktywnym włączaniu się w akcje diecezjalne i ogólnopolskie.