- To, co zostało utworzone 30 lat temu, miało silny fundament wiary - powiedział bp Marek Solarczyk.
Ordynariusz radomski przewodniczył w katedrze rocznicowej Mszy św. Koncelebrowali biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński, a z nimi kilkudziesięciu kapłanów, którzy przyjechali z różnych miejsc diecezji. Wśród wiernych obecnych na rocznicowej liturgii byli pracownicy diecezjalnej Caritas, instytucji utworzonej przez bp. Edwarda Materskiego już pierwszego dnia istnienia nowej diecezji.
- Stajemy, aby zawierzyć Bogu 30 lat Bożych dzieł i ludzkiego poświęcenia i wiary w diecezji radomskiej. Szczególnym zwornikiem był bp Materski, który był tu ordynariuszem przed, a więc przed jej utworzeniem, i był po, jako jej pierwszy pasterz. To dziedzictwo jest ogromne, związane z diecezją sandomiersko-radomską, a jeszcze wcześniej sandomierską. To ogromne bogactwo Bożego błogosławieństwa. Dzisiaj chcemy za to dziękować i spojrzeć na 30 lat, na wszystko, co jest znakiem i potwierdzeniem Bożej łaski w historiach, wydarzeniach, ludziach, które można opisać i zachować, które są świadectwem pięknych wydarzeń, w jakich uczestniczyliśmy - mówił w homilii bp Solarczyk.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Początki diecezji na antenie Radia Plus Radom wspominał ks. inf. Stanisław Pindera, bliski wieloletni współpracownik bp. Materskiego i kolejnych ordynariuszy, między innymi budowniczy seminarium i siedziby Duszpasterstwa Akademickiego, a także obecnej Kurii Biskupiej. - Byłem przy tworzeniu wszystkich instytucji diecezjalnych. Byłem bowiem wikariuszem bp. Materskiego. On był wizjonerem, naczelnym architektem tego wszystko, co przyczyniło się do utworzenia diecezji radomskiej - mówił ks. Pindera.
Diecezja radomska jest jedną z trzech diecezji metropolii częstochowskiej. 25 marca 1992 r., bullą św. Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae populus", została wydzielona z części dotychczasowej diecezji sandomiersko-radomskiej.
Obszar naszej diecezji to 8 tys. km kw. Jest podzielona na 29 dekanatów. Liczy ponad 860 tys. wiernych. Jest tutaj 301 parafii. Pracuje w niej prawie 800 kapłanów, z czego 114 to kapłani zakonnicy. Jest 10 zakonnych zgromadzeń męskich i 19 żeńskich. Matką kościołów jest katedra pw. Opieki NMP. Są trzy bazyliki: św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej i św. Kazimierza w Radomiu. Mamy 9 sanktuariów: Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku, św. Anny w Smardzewicach, Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu i Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.
Od początku działają wszystkie istotne instytucje, jak: Kuria Diecezjalna, Wyższe Seminarium Duchowne, Sąd Biskupi i Archiwum Diecezjalne.