Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bł. Natalia Tułasiewiczówna patronką polskich nauczycieli

- To jest wielki dzień dla nauczycieli polskich - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie bp Piotr Turzyński.

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła bł. Natalię Tułasiewicz patronką u Boga nauczycieli w Polsce.

Wyjątkową osobowość bł. Natalii Tułasiewiczówny, męczennicy okresu II wojny światowej, podkreśla bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców z ramienia Episkopatu Polski, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, który ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej.

- Natalia Tałasiewicz niesie w sobie wielkość chrześcijaństwa. Znała na pamięć całą Mszę św. po łacinie. Jest w jej postawie coś niezwykłego. Ona nigdy się nie załamywała. Realizowała swą misję nauczycielki i wychowawczyni nawet w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie została zagazowana krótko przed jego wyzwoleniem. Była polonistką, nauczycielką, poetką, osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Charakteryzowała ją chłonność wiedzy, świata i ludzi. Kochała przyrodę i podróże. Fascynowała ją kultura, sztuka, muzyka, a obok tego apostolstwo ludzi świeckich - mówi bp Piotr Turzyński.

Natalia Tałasiewiczówna urodziła się 9 kwietnia 1906 roku w Rzeszowie. Uczyła się w Kętach i w Krakowie. W 1921 roku jej rodzina przeniosła się do Poznania, gdzie Natalia uczyła się w gimnazjum prowadzonym przez Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej. Po jego ukończeniu rozpoczęła studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Poznańskim, które ukończyła w 1932 roku. Była nauczycielką szkół poznańskich. Po wybuchu II wojny światowej została wysiedlona z rodziną do Krakowa. Tam zaangażowała się w tajne nauczanie.

W 1943 roku przebywała w Hanowerze, jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostołka w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Swą misję podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Została zdekonspirowana wiosną 1944 roku. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo powiązane z torturami. Z wyrokiem śmierci została zesłana do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam, uznana za osobę zbyt słabą, by żyć, została skazana na śmierć przez zagazowanie. Było to 30 marca 1945 roku.

W czerwcu 1999 roku w Warszawie Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych 108 męczenników okresu II wojny światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy