Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z modlitwą za ojczyznę

Obchodziliśmy go w Radomiu, jak i w całej diecezji, w łączności z krajem oraz z Polakami mieszkającymi za granicą, bo to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Biało-czerwone flagi pojawiły się na balkonach domów i mieszkań, na posesjach prywatnych, jak też przed urzędami, instytucjami i przy kościołach.

To dzień pamięci o naszej narodowej tożsamości oraz modlitwy za ojczyznę. Warto tutaj wrócić do 4 czerwca 1991 roku, dnia wizyty Jana Pawła II w Radomiu. Papież, wracając na lotnisko, zatrzymał się przy pomniku kamieniu upamiętniającym robotniczy protest z 25 czerwca 1976 roku. Nie przewidziano tam żadnego przemówienia. Papież odmówił w tym miejscu "Modlitwę za Ojczyznę" ks. Piotra Skargi:

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Od marca bieżącego roku delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy naszej diecezji. Odnosząc się do tego obchodu, na antenie Radia Plus Radom bp Piotr powiedział: - Chcę poznać i dowartościować istniejące już inicjatywy polonijne. Chciałbym też zainspirować księży do tego, aby szukali tych, którzy są daleko od Kościoła. Jest duże grono Polaków, którzy jadąc do innego kraju, zostawiają wiarę w Polsce. To zadanie ewangelizacyjne. Trzeba do nich dotrzeć, znaleźć drogę do ich serc. Pomocą w tym dziele może być powiązanie tożsamości narodowej, czy patriotycznej, z tożsamością chrześcijańską. Kościoły są miejscem, gdzie spotykają się Polacy. To okazja zaproszenia tych osób do wspólnoty i dzieła ewangelizacji. To okazja do ukazania piękna wiary i polskości. A polskość jest dobrem. Nasza dramatyczna historia, związana również z wieloma procesami emigracyjnymi, nie zmienia faktu, że polskość jest wielkim skarbem. Polskość to wartość, na której warto budować. Życzę Polakom za granicą, aby umieli odkrywać swoją tożsamość, piękną i niezwykłą. Życzę, aby cieszyli się polskością, odkrywali Bożą opiekę i opiekę Matki Bożej, która nam towarzyszy przez wieki. Niech Polacy doświadczą tej opieki - mówił biskup Piotr.

4 czerwca 1991 roku. Jan Paweł II przed pomnikiem kamieniem upamiętniającym robotniczy protest z 25 czerwca 1976 roku.   4 czerwca 1991 roku. Jan Paweł II przed pomnikiem kamieniem upamiętniającym robotniczy protest z 25 czerwca 1976 roku.
Archiwum kurii radomskiej
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy