Na tę noc Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowało wiele atrakcji. Imprezie towarzyszyło hasło: "Tajemnicą jest kobieta...".
Noc Muzeów w radomskiej placówce odbyła się po raz 15. Zebranych przywitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Spotykamy się w 15., jubileuszową Noc Muzeów. Tradycja sięga 2007 r., bo to od tego roku wszyscy pracownicy muzeum przygotowywali dla państwa atrakcje. Bywało, że 5 tys. zwiedzających przeszło przez muzeum. Mam nadzieję, że wrócimy i nawet te rekordy pobijemy. Dla państwa i w tym roku pracownicy muzeum, którym serdecznie dziękuję za wkład pracy, przygotowali wiele atrakcji. Pamiętajcie, że mamy się tu dobrze bawić. Miłego wieczoru i niezapomnianych wrażeń! - powiedział, otwierając noc muzealną.
Imprezę muzeum zorganizowało, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, pod hasłem: "Tajemnicą jest kobieta...". - Jedną z naszych wystaw czasowych jest "Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". To jest wystawa, która cieszy się dużą popularnością. To jest bardzo nośny temat, kobieta - wiadomo - zawsze przyciąga. I stąd nasz pomysł na noc muzealną. Przy okazji kobieta, która jest na plakacie promującym imprezę, to piękny obraz Wacława Koniuszki pt. "Portret kobiety z Bałkanów". Ponieważ dostaliśmy go całkiem niedawno, został kupiony do naszych zbiorów przez samorząd województwa mazowieckiego, postanowiliśmy połączyć te dwie rzeczy, czyli i wystawę, i ten dar, i zrobić noc muzealną pod hasłem: "Tajemnicą jest kobieta..." - wyjaśnia Ilona Pulnar-Ferdjani.
Muzeum przygotowało bogatą ofertę dla zwiedzających. Były konkursy plastyczne, literacki, filmowy, warsztaty, projekcje filmów. Na dziedzińcu Piotr Zarzyka z zespołem dali koncert pod tytułem "Muzyka jest kobietą". Były tam też pokaz mody przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych oraz obserwacje astronomiczne nieba, które zapewniło Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Teofila Rewolińskiego w Radomiu zaprosiło do obejrzenia wystaw "Kobiety na banknotach" i "Kobiety na monetach". Wynalazki XIX i XX w. prezentowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Dzieciom twarz malowała Karolina Falkiewicz.
W Aptece Kultury zainteresowani mogli wysłuchać dwóch wykładów. Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum, mówił o "Dziewczynach w maciejówkach". Wykładowi towarzyszył pokaz musztry Ochotniczej Legii Kobiet, przygotowany przez zespół rekonstrukcyjny z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Ilona Pulnar-Ferdjani wygłosiła prelekcję pod tytułem "Kobiety świata - obyczaje, tradycje, obrzędy".