Biskup Piotr Turzyński mówi, że to uhonorowanie współczesnych siłaczek.
Nagrodę przyznaje proboszcz radomskiej parafii pw. św. Jana (fara), gdzie została ochrzczona sługa Boża, Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum, Bonum, Pulchrum. Patronat sprawuje bp Marek Solarczyk.
Wyróżnienie otrzymała Maria Kośmińska-Wójtowicz, od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną, edukacyjną i religijną. Jako wolontariuszka od 35 lat prowadzi bibliotekę przy parafii pw. MB Miłosierdzia w Radomiu, uzupełniając księgozbiór także z własnych funduszy. Jest inicjatorką Radomskiego Banku Modlitwy, pomysłodawczynią i organizatorką Młodzieżowej Akademii Kultury, w ramach której odbywały się spotkania literackie oraz konkurs na recenzję książki dla uczniów szkół podstawowych. Jest ponadto autorką katalogu artykułów z prasy ogólnopolskiej dotyczących Radomia, które ukazywały się od XIX wieku. W 1996 roku laureatka Nagrody im. Wandy Malczewskiej została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2021 roku uhonorowano ją Medalem Miłosierdzia, który przyznaje Kapituła Ostrobramska w Skarżysku-Kamiennej. – Nadal czuję w sobie na tyle sił, że chcę wciąż działać – powiedziała laureatka po odebraniu statuetki. Uroczystość odbyła się w radomskiej farze. Mszy św. w 200. rocznicę urodzin patronki nagrody przewodniczył bp Marek Solarczyk, a koncelebrowali biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. W homilii biskup Marek, nawiązując do czytanego fragmentu Dziejów Apostolskich, opowiadającego o zwieńczeniu pierwszej podróży misyjnej św. Pawła, powiedział: – Ten fragment mówi, jak wielkie dzieła Bóg realizuje przez ludzi; wtedy, kiedy człowiek za łaską Boga odczytuje wezwania Boże, odkrywa tajemnice powołania życiowego, ale i na drogach wiary.
Wanda Justyna Nepomucena Malczewska (herbu Tarnawa) urodziła się 15 maja 1822 r. w Radomiu. Zmarła 25 września 1896 w Parznie (woj. łódzkie). W Radomiu spędziła pierwsze 24 lata swojego życia. W historii i kulturze została zapamiętana jako mistyczka Kościoła katolickiego, która doznała objawień dotyczących m.in. zwycięskiej wojny w 1920 r.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się