Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, pochodzący z sąsiedniego Szydłowca.
W homilii podkreślał, że nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego. Jako ziomka i rodaka witali go przedstawiciele parafian, którzy licznie wzięli udział w uroczystości, wypełniając świątynię i przykościelny plac.
Historię parafii przypomniał proboszcz ks. Arkadiusz Bieniek. - Nasza parafia ma prawie 700 lat. Obecny kościół, który stoi na wzgórzu, został zbudowany z szydłowieckiego kamienia. Poprzednie obiekty sakralne były wykonane z drewna. Nasz kościół został zbudowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Bartyzela. Komitet budowy kościoła powstał w 1871 roku. Należeli do niego włościanie, którzy mieszkali na terenie tej parafii. W maju tamtego roku do Wysokiej przybył bp Józef Michał Juszyński, ordynariusz sandomierski, i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kan. Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca, poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice - mówił proboszcz.
- Teren parafii Wysoka to również dzieje nieistniejącej już parafii i byłego miasta Omięcin. Wysoka w XV w. stanowiła własność Zdziechowskich i Kozackich. Dziesięcinę oddawano opactwu cystersów w Wąchocku. Na terenie dzisiejszej parafii Wysoka znajduje się wioska Omięcin, w pobliżu której na gruntach nazywanych „czerwona ziemią” Zygmunt Siemieński założył miasteczko nazwane Zygmuntowem. Król Stanisław August Poniatowski w 1775 r. nadał miastu liczne przywileje, jednakże w 1816 r. miasto uległo likwidacji. W Omięcinie w XVIII w. istniała kaplica dworska, natomiast we wsi Ostałówek stanął kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, który zbudowano w 1609 r. z fundacji dziedzica Jana Rudzkiego. Przy nim bp Piotr Tylicki w początku XVII w. erygował parafię, która funkcjonowała z przerwami do połowy XVIII w. Zniszczony kościół został rozebrany pod koniec XIX w. Natomiast parafia Wysoka powstała przed 1326 r., a być może już w XIII w. Jako centrum duszpasterstwa tych terenów Wysoka uzyskiwała przewagę już od XIV w. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja istniał w Wysokiej w XVI w. Spłonął w 1696 roku. W tym miejscu w 1701 roku zbudowano nowy kościół, także drewniany, który został dedykowany w 1744 r. przez bp. Michała Kunickiego. Przez lata nie był remontowany, podupadał i uległ zniszczeniu w początkach XIX w. Ostatecznie rozebrano go w 1815 roku. Rok później zbudowano tymczasową kaplicę, która w latach sześćdziesiątych XIX w. była w bardzo złym stanie. Stąd idea budowy świątyni murowanej. Obecny kościół został zbudowany w latach 1872-1875 staraniem ks. Michała Bartyzela. Świątynia została dedykowana w 1886 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza, następcę bp. Juszyńskiego - relacjonował historię parafii jej duszpasterz.
W homilii wygłoszonej podczas jubileuszowej Eucharystii abp Depo mówił o trwającym od ponad 30 lat procesie tzw. prywatyzacji wiary, który nastąpił na skutek zamierzonej fali ośmieszania religii w życiu społecznym. - A więc to nie pandemia nas podzieliła, ale zgoda na zło. Dlatego tym bardziej trzeba przeżywać i ukazywać osobistą i wspólnotową więź z Bogiem. Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego - mówił metropolita, podkreślając, że nie wystarczy sama wiedza o Bogu, bo tej mogą nauczyć się także ateiści. - I tak się dzieje, że ci, którzy kończyli chrześcijańskie uczelnie, dzisiaj są ateuszami, mówiąc, że religia chrześcijańska jest najbardziej amoralną religią świata. Doświadczamy tego dzisiaj mocno. Ludzie, którzy sprzeciwiają się Bogu i cytują Ewangelię - wybiórczo - mówią, jaki powinien być Kościół - zauważał metropolita częstochowski.
Homilia abp. Wacława Depo:
Parafia Wysoka w ramach przygotowań do jubileuszu wprowadziła uroczyście do świątyni relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćko oraz patrona parafii św. Mikołaja biskupa. Pamiątką jubileuszu będzie także obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który wraz z ołtarzem poświęcił abp Depo.
W uroczystości z rzeszą parafian wzięli udział posłowie Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, europoseł Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Artur Ludew.
Po liturgii w koncertem pieśni patriotycznych i religijnych wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Za koncert Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego dziękuje proboszcz ks. Arkadiusz Bieniek.