Trwają przesłuchania do XVII edycji Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją ojczyznę". Finał odbędzie się w Opocznie.
Organizatorem konkursu są Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz parafialne oddziały Akcji Katolickiej. - W tym roku mniej regionów podjęło się organizacji z uwagi na to, że dopiero w kwietniu można było zacząć przygotowania, ponieważ były obostrzenia covidowe. Eliminacje organizują parafialne oddziały z rejonu Radomia, Gowarczowa, Zwolenia oraz Opoczna i Starachowic, gdzie już się odbyły przesłuchania. Diecezjalny etap odbędzie się w tym roku 27 września w Opocznie. Później zarząd DIAK wskaże jednego laureata, który będzie reprezentował diecezję radomską podczas koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie, który odbędzie się 12 listopada. Organizuje go Krajowy Instytut Akcji Katolickiej - opowiada Teresa Połeć, prezes DIAK.
Etap regionalny radomski odbył się 27 maja w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej. Przeprowadzany był w dwóch kategoriach - poezja i śpiew. W każdej kategorii są cztery grupy wiekowe: przedszkola, szkoły podstawowe klasy I-IV i V-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.
- Młodzież i dzieci, uczestnicząc w naszym konkursie, uczą się miłości do ojczyzny, poznają historię Polski, bo śpiewają pieśni od czasów zaborów, poprzez II wojnę światową, do czasów współczesnych, a teraz też mamy nie zawsze łatwe czasy, jest wojna w Ukrainie. Dziś patriotyzm objawia się przede wszystkim poprzez miłość i szacunek do ojczyzny, pielęgnowanie wartości patriotycznych, uczestniczenie w wydarzeniach patriotycznych czy wywieszanie flagi - wyjaśnia T. Połeć.
Małgorzata Hernik prowadzi zespół Do-Mi-Sol-ki, który działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Radomiu. Dzieci reprezentowały placówkę w kategorii przedszkole. Zaśpiewały piosenkę "Rozkwitały pąki białych róż". - Jest to piękna piosenka i dzieci chętnie ją śpiewały. Takie konkursy pokazują pracę tych maluchów. One, zanim tu wystąpiły, musiały włożyć dużo pracy, by nauczyć się słów, melodii, która jest trudna, ale świetnie sobie poradziły. Dla nich to też jest oswojenie się ze sceną. Dzisiejszy występ to dla nich ogromne przeżycie, ale też zapoznanie się z pieśniami, nie tylko popowymi znanymi z radia, ale patriotycznymi, może mniej popularnymi. Warto w nich krzewić patriotyzm już od takiego wieku - mówi M. Hernik.
Anna Sułek z PSP im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach wystąpiła jako solistka. Zaśpiewała piosenkę "Mieć nadzieję". - Przygotowała mnie pani Hanna Tomczyk. Wybrałam ten utwór, bo bardzo nawiązuje do konkursu pieśni i poezji patriotycznej. Patriota to osoba, która wie, jak się zachować, wie, co znaczy jego naród i pamięta o nim - podkreśla Anna.