Nowy numer 33/2022 Archiwum

Narada przewodników grup pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

Wziął w niej udział bp Marek Solarczyk, a odbyła się w radomskiej parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie proboszczem jest ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Ordynariusz zapowiedział swój kolejny udział na pątniczym szlaku. O ile w roku ubiegłym przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie dla większej grupy pątników, a potem sprawował na jasnogórskim szczycie Eucharystię dla całej pielgrzymki, to z racji na obostrzenia sanitarne wędrował jedynie z grupą 21, akademicką. W tym roku biskup Marek chce odwiedzać poszczególne grupy i w drodze głosić dla nich konferencje.

Pasterz prosił także obecnych księży, by poszerzono grupę ojców duchownych pielgrzymki. - Chodzi o to, by pielgrzymka miała nie tylko jednego ojca duchownego, ale by takiego kapłana miała każda wędrująca kolumna - mówił bp Solarczyk.

- Mieliśmy już wcześniej spotkanie kierowników poszczególnych kolumn, a teraz spotkaliśmy się w gronie przewodników grup. Bardzo się cieszymy, że - jak nas poinformował Sanepid - zostały zdjęte wszelkie ograniczenia, które obowiązywały podczas pandemii. Możemy więc wracać do wcześniejszego sposobu przeprowadzenia pielgrzymki. Znów rozpoczniemy ją wszyscy z kolumn radomskich na placu Wyższego Seminarium Duchownego. Będziemy też szli kolumnami, a nie w rozproszeniu. Jak to widać, będą 34 grupy idące w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Przed nami jeszcze wiele spraw organizacyjnych. Dopinamy ostatnie szczegóły odnośnie do kursu dla kierujących ruchem. Tworzymy sieć logistyczną dla obsługi sanitarnej. Myślimy, że po dwuletniej przerwie, gdy wędrowały mocno okrojone grupy, znów będzie nas bardzo dużo. A przypomnę, że w tych przedpandemicznych latach wędrowało na Jasną Górę przeciętnie około 7 tys. pątników - mówi ks. Mirosław Kszczot.

Ks. Krzysztof Bochniak, zastępca ks. Kszczota, przedstawił internetową mapę tras poszczególnych kolumn. - Jednym kliknięciem możemy sprawdzić przebieg trasy poszczególnych dni, odpoczynki czy noclegi. Musimy zorganizować spotkanie w formie warsztatów, by jego uczestnicy z poszczególnych grup mogli potem w taką aplikację wyposażyć chętnych - powiedział ks. Bochniak.

Te grupy pójdą na Jasną Górę.   Te grupy pójdą na Jasną Górę.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama