Ukazał się album pt. "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej". To szczegółowe opracowanie i bogato ilustrowana publikacja.
Redaktorami albumu są Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, prof. dr hab. Dariusz Kupisz oraz Dorota Pogodzińska i Katarzyna Stańczuk z radomskiego muzeum.
- Jest to duży projekt, który realizujemy od zeszłego roku z kolegami z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatury radomskiej. Rezultatami projektu jest wystawa "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" i nasze ostatnie dzieło, czyli album towarzyszący wystawie. W albumie pokazujemy i te obiekty, które są na wystawie, ale i te, których z różnych względów nie mogliśmy sprowadzić - wyjaśnia M. Cieślak-Kopyt.
Album składa się z dwóch części. Pierwsza jest opisowa. - Są cztery fachowe teksty na temat architektury, wyposażenia kościołów, zamków ziemi radomskiej. Autorami są Monika Lipko i Tomasz Gola ze służb konserwatorskich z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Tło historyczne opisał prof. Dariusz Kupisz. O zamkach ziemi radomskiej opowiedział dr Zbigniew Lechowicz. Do wydania albumu przyczynił się Witold Bujakowski od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Radomiu - mówi M. Cieślak-Kopyt.
Druga część albumu zawiera ponad 100 zdjęć autorstwa Damiana Jędrzejczyka i Szymona Lenarczyka. Fotografie przybliżają architekturę ziemi radomskiej. - Pokazujemy i kościoły, fragmenty kościołów, zamki, detale architektoniczne, ale też wyposażenie, czyli to, co jest najciekawsze, najbardziej unikatowe, m.in. malarstwo, czyli słynne hodegetrie z Iłży, Skrzyńska, Błotnicy, kamieniarkę, m.in. wspaniałą płytę z piaskowca z kościoła z Sienna i wiele innych obiektów - wylicza M. Cieślak-Kopyt.
W albumie znajduje się też mapa, na której zaznaczono wszystkie miejsca, gdzie możemy podziwiać gotyk na ziemi radomskiej. Są tam też plany kościołów i zamków, na których została zaznaczona część gotycka obiektu.
- Reprezentując Urząd Ochrony Zabytków bardzo dziękuję za współpracę. Przygotowania do wystawy "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" rozpoczęły się półtora roku temu od ustalenia zasobu sztuki gotyckiej na ziemi radomskiej. Jeśli mówimy tutaj o zabytkach ruchomych, nie licząc kamieniarki, to jest to około 60 obiektów. Są to 13 kościołów parafialnych, zespoły klasztorne, kościół szpitalny i zamki. Kolejnym etapem była weryfikacja terenowa, co wiązało się również z selekcją obiektów zarówno na wystawę jak również do katalogu. Mimo że katalog powstał w związku z wystawą i przy jej okazji, to jednak należy go traktować jako odrębną pełnowartościową publikację pokazującą zasób sztuki gotyckiej na ziemi radomskiej - mówi Monika Lipko.
Witold Bujakowski podziękował dyrekcji muzeum i Małgorzacie Cieślak-Kopyt za bardzo dobrą współpracę. - Wspólnie osiągnęliśmy coś ważnego, ponieważ z naszych archiwów wyciągnęliśmy na światło dzienne rzeczy, które pewnie nieprędko by się pokazały, a dzięki publikacji my też sięgnęliśmy do naszego zasobu, który okazał się wręcz fantastyczny. A nieskorelowany i nieskatalogowany był źródłem rozproszonym. Jak zaczęliśmy to składać, okazało się, że naprawdę mamy materiał na tą wspaniałą publikację, którą udało się wydać wspólnie i dzięki pomocy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi W. Bujakowski.
Album "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" można kupić w kasie Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Album zawiera ponad 100 zdjęć.