Nowy numer 26/2022 Archiwum

W Budżecie Obywatelskim głosujmy na Projekt 38

Uratujemy historyczną kapliczkę. Głosy można oddawać do 21 czerwca.

Chodzi o projekt pt. "Renowacja największej w Radomiu kapliczki kubaturowej wraz z figurą Jezusa Miłosiernego". To inicjatywa radomskich Rycerzy Kolumba zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Głosować możemy przez Internet: https://glosowanie.konsultacje.radom.pl/.

- Od trzech lat wraz z grupą przyjaciół zabiegaliśmy o to, żeby na liście do głosowania znalazł się projekt renowacji największej w Radomiu kapliczki kubaturowej z figurą Jezusa Miłosiernego, która znajduje się przy ul. Malczewskiego, obok rektoratu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Radom nie obfituje w zabytki. Dlatego czujemy się zobligowani do tego, aby dbać o każdy z nich, a w szczególności o zapomniane pomniki historii i kultu religijnego, których często nawet nie dostrzegamy. Prosimy o oddanie głosu na Projekt nr 38, przyznając mu maksymalną ilość 3 punktów - mówi Maciej Zwierzyński, Rycerz Kolumba.

Pomysł Rycerzy Kolumba popiera i zachęca do wsparcia ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków. - Z inicjatywy radomskich Rycerzy Kolumba jednym z projektów (nr 38) zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Radomia jest renowacja zabytkowej neogotyckiej kapliczki usytuowanej przy ul. J. Malczewskiego w Radomiu. Obiekt jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnych prac konserwatorskich - mówi ks. Krawczyk.

Kapliczka jest wpisana do rejestru zabytków, ale jej stan jest opłakany. Wybudowana została w 1855 r. w stylu neogotyckim. Jest obiektem murowanym, wzniesionym na planie prostokąta o wymiarach 4×3,5 m. Nakryta jest trzyspadowym dachem, zwieńczonym małą wieżyczką z krzyżem. Na froncie posiada otwór wejściowy zabezpieczony metalową kratą, nad którym znajduje się plafon z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Wewnątrz jest stół ołtarzowy, a nad nim widnieje oryginalna rzeźba Jezusa Miłosiernego. Obiekt położony jest w miejscu, gdzie dawniej znajdował się folwark plebański parafii farnej św. Jana Chrzciciela, istniejący tu od drugiej połowy XVI w. (stąd pojawiająca się czasem nazwa: kapliczka św. Jana). Niewykluczone, że jakaś forma obiektu sakralnego istniała tu więc jeszcze przed rozbiorami.

Z figurą Chrystusa związana jest jedna z najciekawszych radomskich legend, mówiąca o tym, że wykonał ją z chleba młody chłopiec, wtrącony przez Rosjan do więzienia za udział w powstaniu listopadowym.

Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarz z figurą Jezusa miłosiernego.   Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarz z figurą Jezusa miłosiernego.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama