Nowy numer 26/2022 Archiwum

Sobótki i nowa wystawa w radomskim skansenie

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 24 czerwca na wernisaż wystawy zatytułowanej: "Zofia Rydet - Zapis socjologiczny", a 26 czerwca na festyn sobótkowy.

Wernisaż odbędzie się w spichlerzu z Wilkowa o 17.00. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone Zofii Rydet, którego gośćmi będą Andrzej Zygmuntowicz, polski artysta fotograf, wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Kazimierz Łyszcz, wykładowca Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego adiunkt w Katedrze Struktur Wizualnych i Teorii Sztuki.

Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Głównym tematem jej fotograficznych opowieści był człowiek, przedstawiany w różnych ujęciach, portretach oraz reporterskim osadzeniu w jego naturalnym środowisku. Fotografka zaczęła tworzyć swoje opus magnum: „Zapis socjologiczny” od 1978 roku, miała wówczas 67 lat, cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii, gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny we wnętrzu. Kontynuowała go do końca swojej fotograficznej aktywności. „Zapis” to kilkanaście tysięcy negatywów, na których Rydet chciała utrwalić przemijający tradycyjny obraz polskiej wsi. Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej", charakteryzuje je bezpośredniość i prostota ujęcia, osobisty stosunek fotografującej do przedstawianego motywu, naturalność i szczerość intencji.

Wystawę oglądać będzie można do końca sierpnia.

Festyn rodzinny, który odbędzie się 26 czerwca, rozpocznie się o 14.00 i potrwa do 21.00. Obrzędy sobótkowe przybliży zespół Guzowianki z Guzowa. Będą potańcówka "pod dębem" przy muzyce kapel Foktów z Ostrołęki i Fachmani z Wierzbicy, warsztaty plecenia wianków, śpiewanie pieśni sobótkowych i zabawa terenowa, której celem jest odnalezienie legendarnego kwiatu paproci. Kulminacyjnym punktem festynu będzie puszczanie na wodę własnoręcznie wykonanych wianków. W trakcie Sobótek przewidziany jest również kiermasz twórczości ludowej i ekoryneczek.

Program:

  • 14.00-18.00 - Warsztaty wicia wianków, warsztaty tkackie, "Na wiejskim podwórku" - zabawa w tor przeszkód,
  • 18.00-19.00 - obrzęd sobótkowy w wykonaniu zespołu Guzowianki
  • 14.00-17.30 - zabawa terenowa "Poszukiwanie kwiatu paproci", rozdanie nagród o 17.30 na scenie "pod dębem",
  • 15.00-21.00 - potańcówka "pod dębem" przy muzyce kapeli Foktów i kapeli Fachmani.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama