Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zaproszenie dla nauczycieli i wychowawców

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Radomskiej 2 lipca (sobota) organizuje wyjazd autokarowy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.

Hasło tegorocznej pielgrzymki: „Błogosławiona Natalia Tułasiewicz - Patronką Nauczycieli Polskich”. Błogosławiona urodziła się w 1906 roku w Rzeszowie. Zmarła 30 marca 1945 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Należy do grona 108 błogosławionych męczenników okresu II wojny światowej, wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

19 stycznia 2022 roku dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce. To postać ze wszech miar niezwykła. Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich. W zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości. Nie zaprzestała swej misji nauczycielki nawet w warunkach obozu koncentracyjnego. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia.

Wyjazd na pielgrzymkę o 6.00 spod gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (ul. Młyńska 23/25). Planowany powrót ok. 20.00. Koszt wyjazdu 30 zł. Szczegółowych informacji udziela ks. Wojciech Wojtyła (tel. 504 060 390).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama