Instytut Teologiczny w Radomiu zakończył kolejny rok akademicki. W tej chwili teologię studiuje tutaj 116 osób, świeckich i sióstr zakonnych.
Jak informuje ks. prof. Stanisław Łabendowicz, dyrektor instytutu, jedynie jedna trzecia absolwentów pracuje w katechezie. - Inni wybrali te studia, bo - jak deklarują - chcą powiększyć swą wiedzę z tej dziedziny, a wszyscy podkreślają, że jest to świetna okazja do pogłębienia wiary - zaznacza ks. Łabendowicz.
Do tej pory około 100 osób ukończyło w Radomiu podyplomowe studia z teologii, a pierwsza grupa - 22 osoby - finalizuje 5-letnie studia magisterskie. - Dyplomy absolwentów studiów podyplomowych otrzymało 25 osób, a magistranci odebrali potwierdzenie zdania egzaminu ex universa; to taki duży i ważny egzamin na studiach teologicznych, obejmujący szereg najważniejszych dziedzin, no i zaczynają bronić swe prace magisterskie. Pięć osób już ma to za sobą, a pozostali przystąpią do obron jesienią - informuje ks. Łabendowicz.
Dyplomy w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego wręczał bp Marek Solarczyk. - Dziękuję wam za waszą troskę, za wasze oddanie i za zaangażowanie w pogłębianie wiedzy teologicznej. Życzę, by wakacje były pięknym czasem odpoczynku, radości, umocnienia. Byśmy mogli potem pójść w to, co nam Pan Bóg zawierza. I na to przyzywam mocy Bożego błogosławieństwa - powiedział ordynariusz.
- Czcigodny ks. biskupie Marku, w imieniu studentów składamy serdeczne podziękowania za obecność w tym tak dla nas ważnym dniu. Dziękujemy również za możliwość pogłębiania naszej wiedzy nie tylko katechetycznej, ale też wiedzy, która pozwala nam zrozumieć niezwykle istotne kwestie dotyczące naszej wiary. Choć czasem było nam ciężko, to zawsze przyświecały nam słowa: "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia". Nasze podziękowania kierujemy również do ks. prof. Stanisława Łabendowicza, do promotorów naszych prac, wykładowców, pań z sekretariatu oraz wszystkich, którzy wspierali nas także modlitwą - mówili reprezentanci braci studenckiej.
Instytut Teologiczny w Radomiu pod patronatem Akademii Katolickiej w Warszawie proponuje 5-letnie magisterskie studia teologiczno-katechetyczne i 3-semestralne podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne z przygotowaniem pedagogicznym.
Ukończenie studiów teologiczno-katechetycznych z przygotowaniem pedagogicznym pozwala na uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach średnich, uzupełnienie przygotowania pedagogicznego i katechetycznego dla absolwentów teologii (np. brakujących przedmiotów katechetycznych oraz praktyk) oraz pogłębienie wiedzy teologicznej (dla osób, które nie są zainteresowane uczeniem religii w szkołach).
Magisterskie studia teologiczno-katechetyczne z przygotowaniem pedagogicznym trwają 10 semestrów. Natomiast podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne z przygotowaniem pedagogicznym - 3 semestry. Rekrutacja na rok akademicki 2022-23 trwa do 30 września.