Nowy numer 17/2024 Archiwum

Radomski skansen zaprasza na plenerową imprezę

Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zapraszają na wydarzenie "Czesław Tański - Ikar z Mazowsza".

Już 17 lipca w radomskim skansenie odbędzie się plenerowa impreza poświęcona Czesławowi Tańskiemu, który nazywany jest ojcem polskiego lotnictwa. Organizacja tego wydarzenia wiąże się z faktem odkrycia, że dwór z Pieczysk, znajdujący się w Muzeum Wsi Radomskiej, jest domem, w którym urodził się ten zasłużony pionier polskich konstrukcji lotniczych i znakomity malarz. - Naszym zamiarem jest zatem uczynienie z tego obiektu miejsca poświęconego pamięci rodziny Tańskich, a przede wszystkim Czesława Tańskiego. 160. rocznica urodzin konstruktora pierwszych statków powietrznych w Polsce jest do tego znakomitą okazją – mówi Sebastian Klochowicz z MWR.

Wydarzenie rozpoczyna się o 12.00 przed Dworem z Pieczysk.

Program:

- inscenizacja „Z wizytą u Tańskich”

- otwarcie plenerowej wystawy planszowej przybliżającej życie i twórczość Czesława Tańskiego, osiągnięcia jego syna – Tadeusza Tańskiego oraz historię dworu z Pieczysk

- prezentacja repliki „Lotni Tańskiego”

- otwarcie ekspozycji pt. „Historia polskich skrzydeł” ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w tym wystawy planszowe: „Żwirki i Wigury Start do Wieczności”, „10 lat MSP”, „100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego”, „Płk. pil. Władysław Gnyś – Bohater z Sarnowa”, wystawy modeli samolotów w skali od 1:6 do 1:72, mundurów, sprzętu lotniczego i wyposażenia pilotów samolotów bojowych

- ekspozycje i pokazy plenerowe: wystawy Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Aeroklubu Polskiego, Aeroklubu Radomskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klubu Modelarsko Historycznego „Sokół”

- prezentacja repliki samochodu CWS T-1 zaprojektowanego przez Tadeusza Tańskiego

- prezentacja współczesnych lotni, paralotni i szybowców

- pokazy dronów

- warsztaty dla młodych konstruktorów statków powietrznych (prowadzenie - Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści)

- warsztaty modelarskie i plastyczne dla najmłodszych

- pokazy konne i przejażdżki bryczką

Partnerzy: Aeroklub Polski, Aeroklub Radomski, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klub Modelarsko Historyczny „Sokół”.

Patronat honorowy nad projektem przyjął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Patronem medialnym tego wydarzenia jest „Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy