Malarz i konstruktor pierwszych statków powietrznych w Polsce urodził się 160 lat temu.
- To, że Czesław Tański urodził się w dworze z Pieczysk, który obecnie jest obiektem w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej, odkrył nasz pracownik Przemysław Bednarczyk, historyk, znany z wielu przedsięwzięć, które organizował na terenie Radomia. Jego zaangażowanie w historię sprawiło, że jak przyszedł do nas do pracy to zaczął interesować się historią tego dworu. Pieczyska to wieś niedaleko Grójca. W dworze z Pieczysk Tański spędził swoje dzieciństwo, później jego koleje losu różnie się toczyły. Został zabity podczas II wojny światowej. Czesław Tański urodził się dokładnie 160 lat temu 17 lipca. Stąd pomysł na zorganizowanie tego przedsięwzięcia w naszym skansenie, w rocznicę jego urodzin. Nasze Muzeum nie posiada eksponatów dotyczących lotnictwa czty polskiego szybownictwa dlatego poprosiliśmy o współorganizację tego wydarzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Jednym z pierwszych punktów programu był pokaz repliki Lotni Tańskiego, którą specjalnie na tę okazję wykonał kapitan pilot Wojciech Tomaszewski, człowiek niezwykle zasłużony dla kultywowania pamięci o Czesławie Tańskim.
- Pokazujemy też prototypy samochodów, bo syn Czesława Tańskiego, Tadeusz, był konstruktorem samochodów w Polsce, w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Mam nadzieję, że to plenerowe przedsięwzięcie wpisze się na stałe w nasz kalendarz imprez i poza eksponowaniem tego, co wiąże się z tradycją ludową, będziemy pokazywać się w nieco innej odsłonie, poprzez przypominanie historii dworu z Pieczysk oraz sylwetki Czesława Tańskiego i jego dorobku - dopowiada dyrektor placówki.
Wśród zwiedzających zainteresowanie wzbudzała replika pierwszego samochodu polskiej konstrukcji CWS T - 1, zbudowanego w 1928 roku przez Tadeusza Tańskiego. Można było też podziwiać, jak ów samochód radzi sobie na muzealnych dróżkach.
Do epoki Tańskiego przeniosły obecnych pogadanki Przemysława Bednarczyka i scenki rodzajowe, w których wystąpił, doskonale wcielając się w rolę samego Czesława Tańskiego aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi Łukasz Stawowczyk.
Podczas imprezy zostały otwarte wystawy czasowe m.in. wystawa „Z historii polskiego lotnictwa” dzięki Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ekspozycja znajduje się w stodole z Grójca i będzie dostępna dla zwiedzających do września. W stodole znajduje się również replika lotni Cz. Tańskiego.
Prezentacje przygotowały Muzeum Lotnictwa z Krakowa, Muzeum Techniki z Warszawy. Z kolei wystawę przygotowało Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego z Puszczy Marjańskiej.
Dla miłośników dwóch kółek atrakcją była kolekcja tych jednośladów prezentowana przez Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia. Wręcz podziw wzbudzał pokaz jazdy na bicyklu w wykonaniu właściciela kolekcji Łukasza Wykroty.
Na cierpliwych - i dla dorosłych, i dla dzieci - czekały warsztaty budowania drewnianych modeli pojazdów latających.
Tradycyjnie w skansenie można było zwiedzać wszystkie stałe ekspozycje związane z kulturą i sztuką ludową regionu. Na dzieci czekały warsztaty plastyczne, a na przygotowanych stoiskach można było skosztować przysmaków tradycyjnej ludowej kuchni.
Podczas otwarcia imprezy plenerowej obecny był poseł Mirosław Maliszewski.
Partnerzy wydarzenia: Aeroklub Polski, Aeroklub Radomski, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klub Modelarsko Historyczny „Sokół”.
Patronat honorowy nad projektem przyjął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.