Znajduje się w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki na Rynku Kazimierzowskim.
Można na wystawie prześledzić dzieje Radomia od średniowiecznego grodziska, jakim była Piotrówka, przez epoki Piastów, Jagiellonów, czasów powstań, rozwoju gospodarczego, do zakończenia II wojny światowej. Ekspozycja prezentuje też najważniejsze osoby związane z Radomiem.
Muzeum Historii Radomia jest wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego, instytucji samorządu województwa mazowieckiego. Otwarcie ekspozycji odbyło się 13 sierpnia. List do Leszka Ruszczyka, dyrektora muzeum im. Jacka Malczewskiego, skierował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
"Dzisiejsze otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Radomia to wydarzenie wielkiej wagi nie tylko dla lokalnej wspólnoty, lecz także dla mieszkańców całego Mazowsza. Bardzo się cieszę, że to wspaniałe, królewskie miasto o 800-letniej niezwykle bogatej i ciekawej historii, największy po Warszawie ośrodek miejski w naszym województwie, może od dziś prezentować swoje barwne dzieje w formie obszernej, wyjątkowo atrakcyjnej, multimedialnej ekspozycji w pięknie odrestaurowanych przestrzeniach zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na Rynku Kazimierzowskim. Znakomicie przemyślana i przygotowana wystawa zasługuje na słowa wielkiego uznania. Jest bardzo oryginalna i zaskakująca. Pozwoli zwiedzającym na odbycie fascynującej podróży w czasie, dostarczając im wielu emocji i wrażeń. Serdecznie gratuluję otwarcia wyjątkowej wystawy, która w bardzo udany i nowatorski sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Jest to dowód prężnej działalności i dynamicznego rozwoju państwa instytucji, a także owocnych starań jej dyrekcji i personelu o skuteczną promocję dzieł królewskiego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie ekspozycji" - napisał marszałek.
Na modernizację kamienic Gąski i Esterki i na wyposażenie w ciągu ostatnich czterech lat muzeum otrzymało z budżetu województwa mazowieckiego przeszło 16,3 mln zł. - Nie był to łatwy proces, ale duma z tego, że udało się dokończyć inwestycję, i że możemy dzisiaj otworzyć wystawę jest bardzo duża. Każdy, kto przyjedzie do Radomia, będzie miał miejsce, od którego będzie zaczynał zwiedzanie i poznawanie miasta i jego historii - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że w niedawno odrestaurowanej kamienicy Deskurów, została otwarta stała wystawa mówiąca o historii Radomia po roku 1945. - Te dwa projekty uzupełniają się. To kolejny przykład bardzo dobrej współpracy między samorządem województwa a miastem Radom - mówił prezydent.
Leszek Ruszczyk powiedział, że radomianie bardzo długo czekali na to, żeby mieć muzeum historii swojego miasta. Podziękował pracownikom muzeum, w tym swojemu zastępcy Adamowi Duszykowi, władzom województwa mazowieckiego i wszystkim, którzy zaangażowani byli w realizację projektu.
Po części oficjalnej można było zwiedzić wystawę, która jest też dostępna dla osób niewidomych, słabowidzących, niesłyszących lub niedosłyszących.
Na trzech kondygnacjach kamienic zaaranżowano ekspozycję pokazującą dzieje Radomia od IX wieku do 1945 roku. W kamienicy Esterki można zapoznać się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu Piotrówki. Znajdują się w niej również eksponaty związane ze Starym Radomiem, czyli terenem wokół kościoła św. Wacława. Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć i usłyszeć radomskiego kupca.
Na parterze Kamienicy Gąski można zobaczyć wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. Oprócz ekranów LCD z edukacyjnymi grami dla dzieci, jest tu także stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki, dlatego muzealnicy przygotowali szatnię z ubiorami. Na piętrze znajduje się wnętrze gabinetu radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia Walerego Przyborowskiego. Przez stylizowane na zabytkowe drzwi odwiedzający mogą wejść do apteki "Pod Białym Orłem". Za nią znajduje się fotoplastykon, w którym można oglądać stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W największej sali zaaranżowano Radom z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu jest także wyświetlany animowany film 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.
Otwarciu stałej ekspozycji Muzeum Historii Radomia towarzyszył piknik historyczny.