Ten festyn parafialny w Skarżysku Kościelnym już na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjnych imprez kulturalnych.
Oficjalny sygnał do rozpoczęcia XII Jubileuszowego Festynu Rodzinnego „Postaw na rodzinę” dali ks. Marian Czajkowski, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym oraz Andrzej Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętej Trójcy. Po oficjalnych wystąpieniach prowadzenie przejął DJ Tomasz Gluza.
Dla przybyłych gości przygotowano szereg atrakcji.
- Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz wakacyjnych imprez kulturalnych odbywających się w gminie Skarżysko Kościelne. Festyn z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością - mówi Małgorzata Paź, zaangażowana w organizację festynu.
Na scenie wystąpiły m.in.: Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego”
z Odrowążka, zespół Laudance z Białorusi. Były pokazy sztuk walki, tresury psów. Zebrani obejrzeli pokaz działań policji i straży pożarnej podczas wypadku samochodowego. Wspólne tańczono zumbę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wykonania badań profilaktycznych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz narkogogle i alkogogle. Wieczorem do wspólnej zabawy zagrał zespół młodzieżowy Parsleys w składzie: Natalia Gralińska, wokal, gitara rytmiczna, Jakub Petrykowski, perkusja, Patryk Paź, gitara basowa, Michał Wiśniewski, gitara prowadząca. Gwiazdą wieczoru był duet multiinstrumentalistów - Ricky Lion & Mikołaj Janowski. Całość zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ.
- Nie zabrakło również atrakcji dla małych i dużych. Dzieci mogły strzelać z łuku dzięki Maciejowi Gibasowi, jeździć konno, przytulić alpaki, skorzystać ze zjeżdżali i dmuchawców, zasiąść w radiowozie czy wozie strażackim. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury psów. Prof. H2O z MPWiK dmuchał ogromne banki mydlane oraz prowadził loterię dla dzieci, firma nieodpłatnie serwowała wodę i napoje z saturatora. Można było oglądać obrazy pani Iwony Półtorak i wyroby rękodzieła artystycznego pani Elżbiety Jach, a także skorzystać z loterii fantowej. Chętne pociechy mogły zrobić sobie zmywalny tatuaż. Ci, którzy wrzucili datki do puszki na cele statutowe Stowarzyszenia wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród - wylicza pani Małgorzata.
Uczestnicy festynu mogli spróbować swojskiego jadała oraz skorzystać z kawiarenki „Pod chmurką” z pysznym domowym ciastem, goframi i lodami oraz oscypkami. Były pierogi, a także kiełbaski z grilla i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.
- Festynowi wsparcia finansowego, rzeczowego i przez wkład pracy własnej udzielili m.in.: Urząd Gminy Skarżysko Kościelne, Bank Spółdzielczy w Wąchocku, firma „DANA” Danuty Banaczek, MPWiK w Skarżysku-Kamiennej, Firma „MAT-BUD” Mirosława Koci, firma Pogrzebowa Szymoniak, Wytwórnia Wód „DAN” Dariusza Skóry i Andrzeja Kwiatkowskiego. Nie można zapomnieć także o tych, którzy byli uczestnikami festynu. To właśnie dzięki Wam Kochani możemy chronić i odnawiać zabytki naszego regionu - podkreśla M. Paź.
Organizatorem festynu który odbył się 15 sierpnia było Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętej Trójcy
w Skarżysku Kościelnym wspomagane przez Rycerzy Kolumba, Apostolat Maryjny, Odnowę
w Duchu Świętym i sympatyków Stowarzyszenia.
- Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację zabytków w parafii Świętej Trójcy - zapewnia Małgorzata Paź.
Było też coś dla miłośników rzemiosła artystycznego.