Nowy numer 48/2022 Archiwum

Być Twoim wychowankiem

Uroczystej Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Witając ordynariusza, z rzeszą pielgrzymów i parafian oraz przedstawicieli władz i różnych wspólnot pomagających w sanktuarium, ks. Sławomir Grochalak SAC, proboszcz i kustosz, przypomniał, że tamtej koronacji 5 września 1999 roku dokonał kard. Józef Glemp, prymas Polski, wraz z bp. Edwardem Materskim i bp. Janem Chrapkiem.

Czarna jest sanktuarium, które szczególnie licznie odwiedzają mieszkańcy ziemi koneckiej. Na rocznicę koronacji przyszły pielgrzymki piesze z Końskich, Modliszewic i Nowego Kazanowa. Oprócz nich przyjechały też pielgrzymki rowerowe. – Staram się uczestniczyć w tych uroczystościach i cieszę się, że udało mi się być tutaj i w tym roku – mówi pani Barbara, nauczycielka z Końskich.

W homilii bp Marek podkreślił z radością dużą liczbę młodych, którzy wzięli udział w uroczystości. Wskazując na Maryję, czczoną w Czarnej jako Wychowawczyni, zwracał się do słuchaczy, podkreślając, że są tu obecni rodzice, dziadkowie, nauczyciele, duszpasterze, wszyscy, którzy pełnią rolę wychowawców i w tym miejscu wpatrują się w Maryję. Prosił przez Jej wstawiennictwo, abyśmy byli wychowankami Boga.

– Ta godność Wychowawczyni jest źródłem wielkiej nadziei, że jesteśmy wychowywani przez Pana Boga. Czy jest tutaj ktoś, kto może powiedzieć: Panie Boże, już nie potrzebujemy Twojej opieki i Twojej prawdy? – pytał bp Marek, a kończąc homilię, powiedział: – Niech Maryja Wychowawczyni umacnia naszą wiarę. Niech umacnia naszą nadzieję, że to wszystko, co czynimy i to wszystko, co Bóg czyni wobec nas, jest znakiem, jest Jego dziełem, które z naszą ufnością będzie się rozwijało i przyniesie owoce. Niech umacnia naszą miłość, abyśmy potrafili dostrzec tę troskę i opiekę Boga i abyśmy potrafili być sługami tej troski i Bożej opieki, i Bożej miłości dla innych – mówił ordynariusz.

Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Namalowany został na wzór rzymskiego Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego). Prymas Władysław Łubieński udzielił w 1763 roku zezwolenia na kult obrazu. Od lat dziewięćdziesiątych XX w. nosi on tytuł: „Matka Boża Wychowawczyni”, a kustoszami miejsca są księża pallotyni. W czasie pobytu w Radomiu 4 czerwca 1991 roku Jan Paweł II poświęcił korony przeznaczone dla cudownego obrazu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy