Tegorocznemu spotkaniu, które odbyło się w kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Opocznie, przyświecał tytuł: "Perły dawnej muzyki sakralnej". Tym razem zabrzmiała muzyka baroku.
Publiczności zaprezentował się zespół "Alba del Mondo" z Łodzi oraz Bogdan Stępień, wirtuoz organów z gliwickiej katedry, opoczyński rodak. Artyści wykonali dzieła religijne barokowych mistrzów. Zaprezentowano m.in. dzieła takich artystów jak: Johann Pachebel, Louis-Nicolas Clérambault, Dietrich Buxtehude czy Johann Sebastian Bach.
- Mamy nadzieję, że koncert był dla państwa wzniosłym przeżyciem duchowym, a zetknięcie z muzyką sakralną dawnych mistrzów nie było tylko doznaniem estetycznym, ale skłoniło do kontemplacji doskonałości i wszechmocy Stwórcy, który na przestrzeni dziejów odbierał i nadal odbiera należną cześć od „ludzi z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” - powiedział Michał Bociek, organista w opoczyńskiej kolegiacie pw. św. Bartłomieja i kierownik artystyczny Kolegiackich Spotkań Muzycznych.
Zespół "Alba del Mondo", założony w sierpniu 2020 roku przez barytona Adama Kamienieckiego oraz klawesynistkę Lenę Nowakowską, jest zespołem muzyki dawnej skupiającym się przede wszystkim na wykonawstwie dzieł z epoki baroku. Zespół złożony jest z profesjonalnych muzyków, studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, poszerzany zgodnie z zapotrzebowaniem repertuarowym. Od roku w jego skład wchodzi Paulina Jabłonka (z domu Ragan), studentka łódzkiej uczelni, śpiewająca sopranem, rodowita starachowiczanka.
Organista Bogdan Stępień jest absolwentem Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Łodzi oraz Instytutu Muzykologii KUL w klasie organów specjalnych dr Jadwigi Kowalskiej. Absolwent studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka. Od października 2006 roku jest głównym organistą katedry w Gliwicach. W diecezji gliwickiej jest członkiem Komisji ds. Odbioru Organów oraz Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej. Pedagog w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Gliwicach. Współpracuje z Chórem Katedralnym, z gliwickimi chórami połączonymi oraz z Polską Federacją Pueri Cantores. Członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Jest autorem wielu melodii liturgicznych publikowanych w różnych źródłach opracowań harmonicznych. Napisał ponad 300 kompozycji z przeznaczeniem liturgicznym.
- Cieszymy się przyjęciem zaproszenia przez muzyków z zespołu "Alba del Mondo". Z kolei obecność Bogdana Stępnia, za którą dziękujemy, jest realizacją pomysłu Kolegiackich Spotkań Muzycznych, gdzie założyliśmy sobie, by u nas prezentowali się także muzycy, którzy pochodzą stąd - podkreślił Michał Bociek, który jednocześnie dziękował wielu osobom, firmom, urzędom i organizacjom za pomoc przy organizacji koncertu. - Dziękujemy ks. kan. Janowi Serszyńskiemu, proboszczowi opoczyńskiej kolegiaty, za przychylność, udostępnienie świątyni i zaplecza logistycznego dla wykonawców oraz zachętę podczas ogłoszeń parafialnych do wzięcia udziału w wydarzeniu. Podziękowania kierujemy zarówno pod adresem dziekana jak i proboszczów pozostałych opoczyńskich parafii. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Opocznie, z obecnym na koncercie wiceburmistrzem Tomaszem Łuczkowskim, który pilotował i wspierał przedsięwzięcie. Cieszymy się wsparciem patronów medialnych i mecenasów koncertu, a są to: Radio Plus Radom, Gość Radomski AVE, oraz firmy: Konkret, Woda Opocznianka, Agrobar, ZUP Tomasz Polak, osoby prywatne: P.P. Malwina Bartosik, Łukasz Grzegorczyk, Piotr Pawlik, Przemysław Karczmarski, Natalka Ordzińska, Mikołaj Piekarski i Rafał Goworek - wyliczał.