Nowy numer 48/2022 Archiwum

Dobra przestrzeń do wzrastania

W diecezji jest ich niemal 500. Działają w Radomiu, Kozienicach i Skarżysku-Kamiennej.

Diecezjalnym duszpasterzem Skautów Europy jest ks. Marcin Gregiel. Podkreśla, że ich formacja jest inwestycją w młodego człowieka, bo jest integralna, czyli obejmuje całego człowieka. – To jest formacja religijna, duchowa, ale też ludzka, co jest bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Uczy zaradności, odpowiedzialności, wyrabia charakter. Decyzja rodziców, żeby ich dzieci były w Skautach Europy, jest bardzo dobrą inwestycją, choć bardzo wymagającą – mówi duszpasterz skautów.

Rozpoczęcie nowego roku harcerskiego zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. M. Gregiel. Skauci wraz z rodzinami i swoimi duszpasterzami spotkali się Radomiu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata u księży filipinów. – Na początku roku harcerskiego spotykamy się na Eucharystii. Tutaj możemy doświadczyć źródła, mocy, siły. Tutaj Pan Bóg chce nas uczyć, co znaczy być Jego uczniem, wypełniać przykazania i być dobrym skautem. Mamy przed sobą wiele planów, ale jest pewnie też wiele niewiadomych. Wszystko to oddajemy Panu Bogu, bo bez Niego te nasze plany są bez sensu. Najważniejsze, żeby był On i żebyśmy się do Niego zbliżyli – mówił na wstępie Eucharystii ks. Gregiel.

W homilii ks. Grzegorz Dąbrowski podkreślił, że każdy z nas jest zaproszony do tego, by budować wszystko, co robimy, na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus. – Dajecie świadectwo prawdziwej miłości do Boga i drugiego człowieka. Życzę wam, żeby zawsze wasza wiara była tak mocna, żebyście zawsze dawali dobro drugiemu człowiekowi i byli przykładem tego, jak należy żyć, jak iść za Chrystusem. Powierzajmy nasze życie Chrystusowi, zaufajmy Mu. A choćby przyszły jakiekolwiek trudności, to kiedy będzie fundament, wszystko, co robimy, nigdy nie runie, ale przyniesie przepiękne owoce, owoce, które daje sam Jezus Chrystus, bo On o nas się troszczy i się nami opiekuje – mówił ks. Grzegorz.

Po Eucharystii w dolnym kościele był pokaz slajdów, a po nim wszyscy przeszli do Parku Leśniczówka na apel. Tu odbył się obrzęd mianowania nowych hufcowych. Zostali nimi Paulina Jurkowska i Jakub Stachurski. Paulina swoją przygodę ze skautingiem rozpoczęła w 2012 roku. – Skauci Europy to ruch młodych, który ma przybliżyć człowieka do zbawienia. Naszym głównym celem jest Bóg. Do niego wszystko prowadzi. Opieramy się na 5 elementach, którymi są: zmysł praktyczny, ukierunkowanie na Boga, zdrowie, charakter i służba. Jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, człowiek potrzebuje tych 5 filarów, żeby dobrze się rozwijać – wyjaśnia hufcowa. Jakub Stachurski w skautingu jest od 16 lat. – Jest to dla mnie przygoda. Tutaj poznałem wielu przyjaciół, przeżyłem bardzo fajne chwile. Dużo mi to dało też pod względem formacyjnym w kwestiach duchowych i rozwojowych. Myślę, że skauting jest dla mnie dobrą przestrzenią do wzrastania – przekonuje. Jakub zachęca młodych, by wstąpili do Ruchu Skautów Europy: – Jesteśmy na Facebooku – Skauci Europy w Radomiu. U góry strony jest przypięty post z informacją, w których parafiach działamy, są też numery telefonów do szefów. Zachęcam wszystkich w wieku 8–17 lat, żeby przyłączyli się do nas. Można przeżyć przygodę i poznać ciekawych ludzi. Czekamy na was.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy