Nowy numer 48/2022 Archiwum

Wyjątkowa ekspozycja na 100 lat

Wernisaż wystawy „Fabryka Broni 1939–1940. Nowa rzeczywistość” odbył się 8 września.

Jak zapewnia Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego, to wyjątkowa wystawa poświęcona Fabryce Broni w Radomiu, która odegrała w historii miasta ważną rolę.

– Postanowiono ją wybudować w 1922 roku. Równocześnie powstało piękne i ogromne osiedle mieszkaniowe, z którego do dzisiaj jesteśmy dumni – osiedle Planty, a także stadiony sportowe, szkoły, piekarnie, warsztaty i inne przedsiębiorstwa towarzyszące. Zbliża się 100. rocznica powstania Fabryki Broni – mówi A. Duszyk.

Wystawa ukazuje historię z lat 1939–1940, z czasów okupacji hitlerowskiej. Zakłady zbrojeniowe w okresie dwudziestolecia międzywojennego były ściśle chronione. Miały znaczenie strategiczne i z tego okresu trudno znaleźć dokumentację fotograficzną, za to później Niemcy robili bardzo dużo zdjęć. Prezentowane fotografie, pochodzące z kolekcji prywatnej Pawła Ślusarza, mieszkańca USA, wykonane zostały przez niemieckich żołnierzy stacjonujących bezpośrednio na terenie fabryki. To one stały się inspiracją do powstania ekspozycji. – Dzięki ludziom z pasją, takim jak pan Paweł, te zdjęcia się zachowały. Dzięki nim możemy zajrzeć do środka fabryki. Wszędzie stoją żołnierze niemieccy, ale jest to wystawa historyczna, która pokazuje akurat ten fragment historii naszego miasta i naszego zakładu – dopowiada A. Duszyk.

Mariusz Król, kurator wystawy, podkreśla, że te niepublikowane dotąd dane fotograficzne są bez wątpienia nowym materiałem źródłowym nad badaniami Fabryki Broni w Radomiu. Wystawa zbudowana jest z trzech części. Obok 66 fotografii znalazły się na niej dokumenty oraz broń. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z muzeów. Jak poinformował A. Duszyk, muzeum wzbogaciło się o nowy nabytek – to wersja eksportowa karabinu Mauser wz. 29, produkowanego w Radomskiej Fabryce Broni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy