Finałowy koncert odbył się w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Po jego zakończeniu bp Marek Solarczyk powiedział: - Kiedy słuchałem tego pięknego wykonania, miałem przeświadczenie, że muzyka kościelna jest jak oddech Ducha Świętego. Kiedy człowiek przyjmie Go do swojej duszy, to tam pojawiają się duchowe dźwięki, które pomagają i pokazują, jak piękne jest życie Boga, a my możemy go doświadczyć. Te utwory cudownie pokazują, jak dawni twórcy potrafili piękne treści wiary wyrazić bogactwem muzyki.
Cykl koncertów pt. „Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej” rozpoczął się 17 sierpnia, a zakończył 11 września. Spotkania z muzyką baroku odbyły się w 16 miejscach, a tutaj m.in. w Muzeum Narodowym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w kolegiacie w Wiślicy, w dawnej Wielkiej Synagodze w Kielcach, a na terenie diecezji radomskiej - oprócz skarżyskiej bazyliki - w opactwie cystersów i w Starachowicach.
- To projekt, którego koncerty odbywają się w całym województwie świętokrzyskim. W tym roku chcieliśmy zaprosić także diecezję radomską, stąd mieliśmy koncerty w Starachowicach, w Wąchocku i Skarżysku-Kamiennej. Finał chcieliśmy zagrać u Matki Bożej Ostrobramskiej, bo to Ona jest jednym z głównych patronów festiwalu - wyjaśnia s. Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny festiwalu i muzyczna opiekunka jednego z chórów, wielka propagatorka i miłośniczka muzyki baroku.
Cechą charakterystyczną festiwalu jest propagowanie muzyki baroku, która prezentowana jest przez gości ze wschodu (Estonia, Ukraina) jak i zachodu (Francja, Dania, Szwajcaria). Swoje miejsce w czasie Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej mają również polscy artyści. Co ważne, muzycy grają na instrumentach, które wykorzystywano w okresie baroku.
W skarżyskiej bazylice wystąpili artyści z połączonych: Capelli Cracoviensis, studentów, którzy uczestniczyli w Akademii Muzyki Dawnej, a także Chóru Politechniki Świętokrzyskiej i Scholi Cantorum Kielcensis. Zespolone zespoły muzyków i chórów poprowadził Martin Gester, francuski organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog i pedagog. W skarżyskim koncercie zabrzmiały Messe de Minut i Te Deum, których autorem jest Marc-Antoine Charpentier, zmarły w 1704 roku francuski kompozytor okresu baroku.
- Jest mi miło, że na koncert finałowy siostra Hanna wybrała nasze sanktuarium. Dziękujemy też księdzu biskupowi za patronat nad festiwalem - powiedział ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.
Koncertu finałowego, z gronem melomanów, wysłuchali m.in. marszałek świętokrzyski Andrzej Bętkowski i Wojciech Nita, prezes PGE Dystrybucja, jednego ze sponsorów wydarzenia.
Progam koncertu