Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wrześniową Noc Muzeów. Impreza odbędzie się pod hasłem "Fangor w technikolorze".
Impreza odbędzie się w piątek 23 września od 18.00 do 22.00. - W ubiegłym roku Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego obrała jako jednego z patronów roku 2022 Wojciecha Fangora. Z tej okazji postanowiliśmy uczcić 100. rocznicę urodzin tego wybitnego artysty w sposób wyjątkowy. Organizujemy specjalnie dedykowaną temu artyście Noc Muzeów. Ważnym punktem tego wydarzenia będzie specjalnie przygotowany mapping na fasadzie gmachu głównego naszego muzeum w technologii 3D. Będzie to pokaz obrazów Wojciecha Fangora, które znajdują się w naszej kolekcji. Mapping będzie można oglądać do 23.00 z przygotowaną jazzową oprawą muzyczną - mówi Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Muzeum tego dnia otwarte będzie od 14.00 do 22.00. Noc Muzeów rozpocznie się o 18.00. - Na tę Noc Muzealną będziemy wpuszczać już od 17.30. Centralnym punktem imprezy jest otwarcie na dużej sali o 18.30 wystawy prac Wojciecha Fangora. O 19.30 odbędzie się wykład Katarzyny Jankowskiej-Cieślik z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pt.: "Życie i twórczość Wojciecha Fangora". Od 20.30 do 22.00 koncertował będzie zespół "The Flying Jazz Band". Otwarte dla zwiedzających będą też wszystkie muzealne wystawy - wylicza Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Oświatowo-Naukowego.
Na wystawie znajdzie się 9 obrazów Fangora. - Przygotowaliśmy ekskluzywną prezentację tego dorobku artysty, który sam podarował muzeum w 2003 roku. Będziemy prezentować 9 z 10 obrazów. Są to obrazy z różnych etapów twórczości artysty. Począwszy od pulsującego czerwienią M18, poprzez obrazy z lat 70., skończywszy na tych obrazach telewizyjnych, które najbardziej przemawiają do współczesnego widza, a powstały z fascynacji Fangora popkulturą amerykańską. Wystawa czynna będzie przez miesiąc - mówi Magdalena Nosowska, kustosz z Działu Sztuki Dawnej i Współczesnej.
Przez cały czas trwania imprezy będą obserwacje astronomiczne nieba prowadzone przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, a wynalazki XIX i XX wieku przybliżą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Na dziedzińcu będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej. Otwarte będzie też Muzeum Historii Radomia. Wstęp - 1 zł.