Na wrześniową Noc Muzeum zaprosiło w piątek Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Temat tego wydarzenia to: „Fangor w technikolorze”. Przybyłych do muzeum powitali Leszek Ruszczyk, dyrektor placówki i Adam Duszyk, wicedyrektor. Wśród gości był wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.
W ubiegłym roku Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego obrała jako jednego z patronów roku 2022 Wojciecha Fangora, polskiego malarza, grafika, plakacistę i rzeźbiarza. Z okazji 100. rocznicy urodzin tego artysty muzeum zorganizowało dedykowaną mu Noc Muzeum. Jednym z punktów tego wieczornego spotkania był specjalnie przygotowany mapping na fasadzie gmachu głównego muzeum w technologii 3D. Był to pokaz obrazów W. Fangora, które znajdują się w kolekcji placówki. - Dla nas to swoisty eksperyment. Zobaczymy, jak tego typu forma nowoczesnej sztuki zostanie odebrana - powiedział A. Duszyk.
Centralnym punktem tego wydarzenia było otwarcie wystawy prac Fangora. Ekspozycję przygotował Dział Sztuki Dawnej. Fangor pozostawił muzeum w darze w 2003 roku 10 obrazów. 9 z nich zostało umieszczonych na wystawie. - Prezentowana kolekcja Fangora jest skondensowaną formą prezentacji jego twórczości. Począwszy od obrazów op-artowych z pulsującego czerwienią M 18, poprzez obrazy cyklu fal z lat 70., skończywszy na tych obrazach telewizyjnych, które najbardziej przemawiają do współczesnego widza, a powstały z fascynacji Fangora popkulturą amerykańską. Jest to przegląd, pewnego rodzaju pigułka, drogi twórczej Fangora. To charakterystyczny wybór artysty, który zostawił nam w darze - mówi kustosz Magdalena Nosowska z Działu Sztuki Dawnej Muzeum im. J. Malczewskiego. Wystawę współtworzyli i aranżowali Marta Kołtunowicz i Damian Jędrzejczyk z Działu Sztuki Dawnej.
Wszystkiego o artyście - jego życiu i twórczości - można było dowiedzieć się z wykładu „Życie i twórczość Wojciecha Fangora”, a wygłosiła go Katarzyna Jankowska-Cieślik, z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która od lat zajmuje się twórczością tego artysty. Podczas imprezy na dziedzińcu trwały obserwacje astronomiczne. - Tym razem ze specjalnym wskazaniem na to, że Wojciech Fangor był zafascynowany obserwacjami astronomicznymi. Niektóre z jego obrazów są nawiązaniem do widoków obiektów w kosmosie - zaznaczyła Ilona Pulnar-Ferdiani, kierownik Działu Oświatowo-Naukowego.
Z kolei wynalazki XIX i XX wieku przybliżyli nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu
Noc Muzeów to tradycyjnie także zwiedzanie wszystkich muzealnych wystaw, także tych w Muzeum Historii Radomia w domach Gąski i Esterki.
Na muzealnym tarasie, na świeżym powietrzu koncertował zespół "The Flying Jazz Band".
W ten wieczór każdy, kto skorzystał z zaproszenia radomskiego muzeum, znalazł coś dla siebie. Organizatorzy pomyśleli nawet o gorącej strawie.
Patronat honorowy nad Nocą Muzeów objęła Fundacja Twórczości Wojciecha Fangora.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wystawę będzie można oglądać do 23 października.