- Spotkanie bardzo ważne w historii cywilizacji to spotkanie prawdziwej wiary i piękna. To spotkanie rodzi kulturę, czyli taki sposób życia, który sprawia, że człowiek jest bardziej człowiekiem - mówi ks. Marek Adamczyk.
Stefan Wrocławski był długoletnim organistą kościoła mariackiego w Radomiu (obecnie katedra). Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 roku rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował. S. Wrocławski był człowiekiem dobrze wykształconym, co dawało mu możliwość wielu działań artystycznych i prowadzenia chóru. Poświęcał także sporo czasu, aby zespół mógł wykonywać jego opracowania i kompozycje. To wszystko przetrwało do dzisiaj w rękopisach.
Przed koncertem życiorys i twórczość Stefana Wrocławskiego przedstawi ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i doktorant muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Stefan Wrocławski był kompozytorem, pedagogiem i długoletnim organistą w radomskiej parafii Opieki NMP. Był wielką osobistością w tym środowisku. W lipcu minęło 50 lat od jego śmierci. Jest zasłużonym na każdym polu muzycznym. To jest kawał kultury, który warto upamiętniać Wrocławski miał duży związek z wojskiem. Odbywał służbę wojskową, był specjalistą od orkiestracji woskowej i nieprzypadkowe jest zaproszenie takich gości – Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zespół jest największą instytucja artystyczną w Wojsku Polskim, która realizuje szereg zdań artystycznych, które maja na celu kształtowanie postaw patriotycznych - tak bardzo dziś potrzebnych - edukacyjnych i wychowawczych. Zespół popularyzuje treści narodowe oręża polskiego w kraju i za granicą, tym samym realizując życzenie marszałka Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której powinno się grać gównie sztuki optymistyczne i radosne które dają ludziom wiarę i nadzieję – mówił ks. Zarzycki.
Organizatorzy TKCh to: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Współorganizatorami są: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, Stowarzyszenie Centrum, Młodzieży „Arka”, kino Helios, parafie pw. MB Częstochowskiej w Radomiu i katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz Rycerze Kolumba w Radomiu. Patronat honorowy nad tygodniem kultury objął bp Marek Solarczyk.
Patronat medialny „Gość Radomski AVE”