- Spotkanie bardzo ważne w historii cywilizacji to spotkanie prawdziwej wiary i piękna. To spotkanie rodzi kulturę, czyli taki sposób życia, który sprawia, że człowiek jest bardziej człowiekiem - mówi ks. Marek Adamczyk.
W radomskiej katedrze pw. Opieki NMP o godz. 18.00 sprawowana była Msza św. związana z XXII Dniem Papieskim oraz wieńcząca trwający od 10 października Tydzień Kultury Chrześcijańskie.
Słowo przed Eucharystią powiedział Jakub Mitek ze Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, jednego z organizatorów TKCh. - Chcemy opowiadać o kulturze chrześcijańskiej w pozytywny sposób. Bez przekłamań przedstawiać to, co w niej jest wartościowe - mówił. Wymienił także listę sponsorów, bez których TKCh nie mógł by być tak bogaty w wydarzenia.
Eucharystię sprawowali ks. Marek Adamczyk rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i ks. Marek Fituch, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej.
Rozpoczynając Mszę św. ks. M. Fituch powiedział: - Przeżywamy kolejny Tydzień Papieski i również zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. „Blask prawdy” - pod takim hasłem przeżywamy ten dzisiejszy Dzień Papieski. Prawda jest jakimś nieodzownym elementem naszego życia, naszej codzienności, ale również musimy strać się, aby za tą prawdą iści w każdym wymiarze prawdy naszego sumienia, prawdy kultury, prawdy towarzyszącej naszemu codziennemu życiu. Niech ta liturgia będzie momentem zatrzymania się i refleksją nad naszym życiem i podejściem do prawdy w tym życiu.
Homilię wygłosił ks. M. Adamczyk. Nawiązał modlitwy różańcowej i przypomniał co św. Jan Paweł II mówił o Różańcu oraz, że dał szczegółowe instrukcje, jak na różańcu się modlić.
- Jeśli ktoś uśmiecha się szyderczo z dystansem i mówi o „klepaniu różańca” to są to pyszałkowaci ignoranci, którzy nie znają ani człowieka, ani jego życia duchowego, ani modlitwy. Jan Paweł II powiedział, że jest to modlitwa prosta i głęboka. Jeżeli trwa przez tyle lat w Kościele rodząc grono świętych to ona musi mieć sens - mówił ks. Adamczyk
Nawiązując do kończącego się TKCh podkreślił: - Spotkanie bardzo ważne w historii cywilizacji to spotkanie prawdziwej wiary i piękna. To spotkanie rodzi kulturę, czyli taki sposób życia, który sprawia, że człowiek jest bardziej człowiekiem.
Oprawę muzyczna podczas Eucharystii zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po Mszy św. zespół wystąpił z koncertem upamiętniającym Stefana Wrocławskiego, jednego z najwybitniejszych organistów radomskich.