W 21. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka ulicami Radomia przeszedł integracyjny marsz. Jego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna, która nosi imię tragicznie zmarłego biskupa radomskiego.
Marsz ulicami Radomia przeszedł 18 października po raz 11. po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Rozpoczął się przed budynkiem szkoły na os. Prędocinek.
- Dzień ten jest przez nas szczególnie przeżywany, bo nasza szkoła nosi imię bp. Jana Chrapka. Podejmujemy różne inicjatywy związane z jego osobą. Co roku organizowane są konkursy plastyczne i recytatorskie dla uczniów. Zwieńczeniem jest marsz upamiętniający jego tragiczną śmierć, ale też życie i wartości, które nam przekazywał. Kierujemy się przesłaniem bp. Jana: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Tu jest mowa o śladach serca. Chodzi o dobro, które ma wypływać z naszego serca i ma być przekazywane innym, żeby się dzielić nim z innymi - mówi ks. Grzegorz Opiela, nauczyciel katechezy w PSP nr 12 Specjalnej.
W marszu uczestniczyło około 400 osób, wśród nich uczniowie szkół specjalnych i integracyjnych wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami, Rodzina Szkół im. bp. Jana Chrapka i szkoły zaprzyjaźnione z PSP nr 12 Specjalną.
- Jak sama nazwa wskazuje jest to marsz integracyjny, a więc chodzi nam o integrację osób niepełnosprawnych z w pełni sprawnymi. Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne też potrafią cieszyć się swoim życiem i wychwalać Pana Boga śpiewem, tańcem - wyjaśnia ks. Opiela.
Przed radomską katedrą (od lewej): ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta na Prędocinku, bp Marek Solarczyk, ks. Grzegorz Opiela, ks. Daniel Wiecheć i Dorota Jastrzębska-Witkowska.Marsz zakończył się przed katedrą Opieki NMP. Tu w imieniu proboszcza ks. kan. Krzysztofa Ćwieka uczestników przywitał wikariusz ks. Daniel Wiecheć. Pogratulował im wytrwałości i mobilizacji. - Ten marsz jest wyrazem pamięci o śp. bp. Janie. Potrzeba uczyć dzieci i młodzież historii Kościoła lokalnego - podkreśla ks. Wiecheć.
W marszu uczestniczył bp Marek Solarczyk. Podziękował dzieciom i młodzieży za wspólną drogę. - Rocznica śmierci bp. Jana jest dla nas okazją do tego, żeby przywołać jego życie, jego posługiwanie. To wielkie dobro, które niósł, jak widzimy po 21 latach ciągle owocuje i przynosi kolejne piękne dary - mówił bp Solarczyk.
Za organizację wydarzenia i udział w marszu podziękowała Dorota Jastrzębska-Witkowska, dyrektor PSP nr 12 Specjalnej. - Nasze dzieci niepełnosprawne uczestnicząc w tym marszu integrują się ze społeczeństwem lokalnym. Maszerowało z nami wiele szkół: nasi sąsiedzi Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka, PSP nr 4 i nr 11, Stowarzyszenia Razem i Budujemy Przystań oraz zaproszeni goście. Trudy marszu pokonywał z nami bp Marek Solarczyk. Chcemy pokazać, że nasze dzieci też potrafią znieść taki trud, pokonać daleką drogę i integrować się - mówi pani dyrektor.
Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie biskupa Jana.
Na sarkofagu biskupa Jana uczestnicy złożyli kwiaty.Bp Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. w miejscowości Siekluki. Pogrzeb odbył się 22 października. Ciało zmarłego biskupa złożono w sarkofagu umieszczonym w lewej bocznej kruchcie radomskiej katedry.