- Dziś spłacamy dług wobec wszystkich bohaterów, którzy na przestrzeni wieków poświęcili życie dla dobra naszej ojczyzny - mówi ks. dr Michał Krawczyk.
Przed zakończeniem Mszy św. Adam Kiwacki, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, odczytał w imieniu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Akt Zawierzenia Matce Bożej.
W świątyni obecne były poczty sztandarowe z: PSP nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego w Radomiu, PSP im. Noblistów Polskich w Bardzicach, II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Obecni byli również przedstawiciele Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Pamięci im J. Piłsudskiego, TPLiKP-W oddział w Radomiu, a także grupy rekonstrukcji historycznej: reprezentanci polskiej husarii, ochotniczej Legii Kobiet, błękitnej armii generała Hallera przy VI LO im. J. Kochanowskiego.
- Dziękuję za homilię umocowaną w realiach historycznych. Mówiła nam, co jest naprawdę najważniejsze: miłość, empatia, stosunek do drugiego człowieka. To jest to, co powinno nami kierować na co dzień. Wszystkim, którzy przybyli, dziękuję, że możemy wspólnie modlić się. Dziękuję za budowanie atmosfery miłości do Boga i do ojczyzny. Wiemy, że: „Bez Boga, ani do proga” - powiedział proboszcz ks. kan. Marcin Andrzejewski.
Działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa zapoczątkowano we Wrocławiu 22 września 1988 roku. Stowarzyszenie gromadzi i popularyzuję wiedzę o Lwowie i Kresach. Na terenie Polski Towarzystwo posiada 56 oddziałów i ok. 4 tys. członków w różnych miastach Polski. Zrzesza zarówno byłych mieszkańców Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, jak i sympatyków.
Celem działalności TPLiKP-W odział w Radomiu jest m.in. poznanie historii, kultury, nauki (osób i ich dorobku) ziem pozostających w granicach Rzeczpospolitej do roku 1939. Towarzystwo opiekuje się grobem obrońcy Lwowa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Organizuje wycieczki do Lwowa i na Kresy oraz zaprasza na wykłady historyczne i promocje historycznych książek. Członkowie Towarzystwa odnaleźli około 80 nazwisk radomian i okolicznych mieszkańców Radomia, którzy polegli w obronie Lwowa. Ich nazwiska zostały umieszczone na tablicy „Synowie Ziemi Radomskiej na odsiecz Orlętom Lwowskim”, odsłoniętej w 2018 roku, w radomskim kościele przy ul. Orląt Lwowskich. Wszystkie propozycje i przedsięwzięcia Towarzystwa mają charakter otwarty.