Odbyła się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Radomiu.
Dekret o powstaniu Caritas Diecezji Radomskiej był pierwszym dokumentem, jaki w dniu powstania diecezji radomskiej podpisał jej pierwszy ordynariusz bp Edward Materski. Było to 25 marca 1992 roku.
- Początki tej działalności są wcześniejsze. Ostatnio dotarłem do ciekawego dokumentu, który mówi o założeniu konta dla kościelnej jadłodajni w 1989 roku. Gdy kończył się PRL i pojawiła się taka możliwość, Kościół od razu rozpoczął działania na rzecz dobroczynności. Ta jadłodajnia znalazła swą siedzibę przy ul. Chrobrego w Radomiu. Oficjalnie Caritas jeszcze nie było, bo nie było dekretu, ale jadłodajnia powstała i jej powstanie poparł bp Edward Materski. Powstało nawet konto bankowe dla jej działalności. Działali wówczas ludzie świeccy, którzy działali w formie stowarzyszenia, niosąc pomoc najbiedniejszym. Wydawano tam posiłki - mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.
Obchody 30-lecia rozpoczęły się wiosną, gdy przypadła rocznica powstania. Gala 18 listopada w Szkole Muzycznej była zwieńczeniem obchodów. To koniec roku kościelnego jest w radomskiej Caritas czasem, gdy organizowane jest uroczyste spotkanie i przyznawane są dyplomy oraz wręczane są Złote Kule Caritas, doroczne nagrody. Wręczał je bp Marek Solarczyk, który powiedział, że dzieło Caritas jest wpisane w tych, którzy je tworzyli, współpracowali, ale też w osoby, które doświadczały pomocy.
W kategorii "Współpraca" Złotą Kulę otrzymała ją firma Selgros Cash&Carry, która od wielu lat angażuje się w pomoc przy takich akcjach jak: Wigilia Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, zbiórka żywności "Tak Pomagam", czy Spiżarnia Caritas. W kategorii "Darczyńca" Złotą Kulę otrzymał Wojciech Bąk, który pomógł w zagospodarowaniu przestrzeni rekreacji i zabawy dla wychowanków Domów dla Dzieci w Jasieńcu.
Podczas gali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek z Radia Plus Radom zaprezentowali agendy Caritas, a jest ich niemało. Są to: Okno Życia, świetlica Akademia Młodych, wieloraka działalność pomocowa dla bezdomnych, Fundusz Biskupa Jana Chrapka, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, działania streetworkerów i pedagogów ulicy, wypożyczalnie sprzętu medycznego, Dzieło im. bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centrum Nauki i Zabawy „Bajka”, Katolicki Ośrodek Adopcyjny, Domy dla Dzieci im. Jana Pawła II, Telefon Zaufania, Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej oraz prowadzenie stołówek i jadłodajni. A do tego dochodzi codzienna działalność na rzecz potrzebujących.
- Ilekroć przybędziecie do naszej siedziby w Radomiu przy ul. Kościelnej, czujcie się jak u siebie w domu, bo wszyscy jesteśmy wielką rodziną. Bez was, bez waszego zaangażowania i pomocy nie byłoby Caritas - mówił ks. Drabikowski.
Jubileuszowe dyplomy otrzymali przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, parlamentarzyści, osoby prywatne i reprezentanci organizacji i stowarzyszeń, wspierający działalność Caritas. Wśród nich była także nasza redakcja. A otrzymany dyplom zawiera to uzasadnienie: „Za nieprzerwaną, bezinteresowną pomoc oraz aktywną pracę na rzecz osób potrzebujących. Dziękujemy za dobroć i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wspierając naszą działalność, stajecie się żywym przykładem realizacji Bożego miłosierdzia”.
Zwieńczeniem gali był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.
Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 47 na 26 listopada.