Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu po raz kolejny organizuje w okresie Bożego Narodzenia rekolekcje dla mężczyzn - uczniów szkół średnich i studentów.
Hasłem tegorocznych rekolekcji są słowa: "Poznaj swoje serce!". - Rekolekcje, które odbywają się w naszym seminarium, są skierowane do wszystkich, którzy pytają o wiarę i drogę życiową, czyli dla wszystkich, którzy się zastanawiają nad powołaniem, nad tym, do czego zaprasza ich Pan Bóg. Podczas tych rekolekcji ci mężczyźni - uczniowie szkół średnich, a także studenci - zamieszkają w naszym domu. Będziemy mieli wiele spotkań w grupach, będzie codzienna Eucharystia, też możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Będzie to też taki czas integracji, będziemy się nawzajem poznawać. Jeśli ktoś będzie chciał, to można z nami porozmawiać na różne tematy. W tym roku, bazując na książce "Dzikie serce" Johna Eldredge'a, będziemy się zastanawiać nad męskością i motywacją - wyjaśnia alumn Filip Wincewicz z roku V.
W programie modlitwa, konferencje, warsztaty, integracja i okazja do indywidualnych rozmów.
Alumn Jan Klimek z V roku, gdy był w klasie maturalnej, uczestniczył w rekolekcjach organizowanych w WSD, a jako kleryk pomagał w tych rekolekcjach. - Teraz kolejna edycja i włączyłem się w jej organizację, dlatego że sam będąc kiedyś uczestnikiem, po prostu wiem, że te rekolekcje dużo dają w rozeznawaniu powołania, ale też są dobrym czasem, żeby w tym czasie zimowym, kiedy jest przerwa świąteczna, oderwać się od obowiązków i więcej czasu mieć dla Pana Boga. Pojechałem na te rekolekcje w klasie maturalnej, kiedy bardzo mocno zastanawiałem się nad tym, do czego mnie Pan Bóg zaprasza, do czego mnie powołuje i co mam zrobić ze swoim życiem po maturze. Do udziału zostałem zachęcony zarówno przez alumnów, których znałem, ale też przez księży. Odważyłem się na nie przyjechać. I nie żałuję, dlatego że ten czas faktycznie pozwolił mi z jednej strony zobaczyć, jak wygląda seminarium, z drugiej strony poznać też trochę alumnów. Dzięki temu, kiedy rozeznałem, że to jest moja droga, że chcę iść do seminarium, nie było to dla mnie miejsce obce, tylko miałem już szlak przetarty - mówi.
Konferencje i inne spotkania prowadzą wychowawcy, diakoni i klerycy seminarium, którzy już przygotowali program.
- Opracowaliśmy konspekty, dzięki którym będziemy mogli prowadzić spotkania z uczestnikami. Zajmowaliśmy się też reklamą tego wydarzenia, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób. Przygotowaliśmy plakat. Nieodłącznym elementem jest duchowe przygotowanie. Chcemy, by jak najwięcej ludzi skorzystało z tych rekolekcji i by mogli oni rozpoznać swoje powołanie - mówi alumn Wojciech Orczykowski z II roku.
Alumn Szymon Figarski, również z II roku, będzie prowadził spotkanie z udziałem osób, które zaprezentują różne ścieżki życiowego powołania. Odkryli je, a teraz realizują w swoim życiu. - Chcemy pokazać, że powołanie to coś uniwersalnego, coś, co dotyka każdego z nas, coś, co tak naprawdę każdemu z nas może dać szczęście pod warunkiem, że to powołanie odkryjemy. Jeśli chcemy szczęścia, to musimy odkryć swoje powołanie, a właśnie w tym pomagają te rekolekcje - mówi.
Rekolekcje odbędą się od 27 do 30 grudnia. Przyjazd 27 grudnia do 15.00, zakończenie 30 grudnia około 14.00. Koszt uczestnictwa to 80 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 grudnia pod numerami telefonów: administracja WSD - 48 330 91 01, ks. Grzegorz Lipiec - 606 966 769.
Ks. Grzegorz Lipiec jest ojcem duchownym w WSD i koordynatorem rekolekcji. - Chcemy wspólnie przeżyć przygodę. Ważne jest, gdzie dojdziemy, jaki jest cel tych rekolekcji, ale ważne jest też z kim się idzie i przeżywa tę przygodę. Chcemy wysłuchać tych, którzy do nas przyjadą. Nie chcemy ich pouczać, ale porozmawiać, zadać sobie wspólnie pytania, które nosimy w sercu i razem przeżyć przygodę. Nie wiemy, gdzie ta przygoda nas zaprowadzi, dla jednych to będzie pogłębienie swojego życia duchowego, poznanie nowych ludzi, nowych relacji, dla innych celem tej przygody będzie odkrycie, że chcą się formować w seminarium - zaprasza do udziału w rekolekcjach.