Ruszył Radomski Program Edukacji Historycznej

Radom jest pierwszym w kraju miastem, które w sposób systemowy wprowadza edukację historyczną skupioną na dziejach miasta i regionu.

Radomski Program Edukacji Historycznej zainaugurowali 10 stycznia Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, i Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.

Autorem programu jest dr Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Radomski Program Edukacji Historycznej to propozycja zintegrowanego kształcenia uczniów radomskich szkół w zakresie historycznej edukacji regionalnej. Odkrywanie i popularyzowanie historii swoich "małych ojczyzn" to dziedzina aktywności intelektualnej coraz bardziej popularna na całym świecie. Radom jest pierwszym w kraju miastem, które w sposób systemowy wprowadza edukację historyczną skupioną na dziejach miasta i regionu. Nauczyciele zostaną wyposażeni w podręczniki do nauki historii Radomia. Dostaną także zeszyty z testami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności na temat przeszłości naszego miasta i regionu. Do tego przygotowaliśmy stronę internetową muzeumhistoriiradomia.pl, z której można pobierać dodatkowe scenariusze lekcji, materiały pomocnicze, filmy, prezentacje, podcasty itd. Zamieściliśmy tam cztery filmy, które pokazują historię Radomia od IX wieku do czasów współczesnych - wyjaśnia A. Duszyk. - Przygotowaliśmy też ofertę dziewięciu lekcji historycznych. Zapraszamy do naszego muzeum nauczycieli i uczniów - dodaje.

Każda biblioteka szkolna w Radomiu otrzyma dwa tomy RPEH. Tom pierwszy to scenariusze lekcji. Tom drugi to testy sprawdzające wiedzę o Radomiu. Scenariusze są zgodne z podstawą programową. Nauczyciele nie będą potrzebowali dodatkowych godzin lekcyjnych na realizację programu.

K. Kalinowska pierwsze tomy Radomskiego Programu Edukacji Historycznej wręczyła Katarzynie Kwiatkowskiej z IV LO w Radomiu. - Radom jest pierwszym miastem, który ma swój własny program edukacji historycznej. To gotowy podręcznik, który trafi do wszystkich szkół ponadpodstawowych w naszym mieście, ale będzie on również w bibliotekach szkół podstawowych, bo treści zawarte w tej książce pokrywają się z podstawą programową zarówno szkół ponadpodstawowych jak również starszych klas szkół podstawowych. Ogromną wartością tego podręcznika jest to, że jest kompatybilny z podstawą programową - mówi K. Kalinowska.

Muzeum w ramach programu przygotowało też wieloetapowy Konkurs Wiedzy o Historii Radomia o Puchar Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego pt.: "Zachować i Wychować".

- Te puchary będą rokrocznie przynajmniej dwa, ponieważ rozpoczynamy naszą rywalizację od dwóch kategorii wiekowych. Pierwsza edycja odbędzie się dla klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Będzie ona przebiegała trzyetapowo. Pierwszy etap szkolny wyłoni maksymalnie trzech najlepszych uczniów, którzy przejdą do finału. Finał w formie pytań testowych odbędzie się 7 czerwca, natomiast finał finałów 12 czerwca będzie miał formę turnieju "1 z 10". Wszyscy będą mogli tę pasjonującą rywalizację śledzić, ponieważ planujemy transmisję online. Opracowaliśmy również bibliografię dla tych dwóch kategorii wiekowych - wyjaśnia Marcin Kępa z muzeum.

- Naszym marzeniem jest, aby dopełnieniem Radomskiego Programu Edukacji Historycznej była wizyta każdej klasy z każdej radomskiej szkoły w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i dokładne zwiedzenie wystawy stałej "Muzeum Historii Radomia", która znajduje się w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki - zachęca do zwiedzania A. Duszyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..