Z inicjatywy starosty Mariana Niemirskiego noworoczne spotkanie odbyło się kolejny raz w Przysusze. Po raz pierwszy wziął w nim udział bp Marek Solarczyk.
Marian Niemirski przypomniał, że te noworoczne spotkania odbywają się od 21 lat, z przerwą, gdy przyszedł czas pandemii koronawirusa. Kolejny raz spotkanie odbyło się w przysuskiej hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób, przedstawicieli instytucji i urzędów powiatu, samorządowcy, parlamentarzyści. Rząd reprezentowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Na zaproszenie starosty odpowiedzieli parlamentarzyści z regionu, starostowie sąsiednich powiatów, wójtowie i burmistrze, działacze różnych organizacji i środowisk, a także duchowi, a tutaj dziekani dekanatów: przysuskiego, drzewickiego i koneckiego.
- Na naszych spotkaniach zawsze obecni byli pasterze Kościoła radomskiego. Tym bardziej cieszymy się, że po raz pierwszy jest wśród nas bp Marek Solarczyk, od dwóch lat ordynariusz diecezji radomskiej - podkreślał starosta przysuski, który w swym orędziu mówił: - Zdajemy sobie sprawę z faktu, że stoimy w obliczu potężnego kryzysu moralnego i etycznego. Poziom nienawiści, agresji, kłamstwa i manipulacji kierowanej do wewnątrz naszego społeczeństwa przez siły polityczne, które rozpaczliwie w ten sposób próbują zwiększać swoje poparcie, niestety sieje prawdziwe spustoszenie. W tej sytuacji należy tym bardziej wołać o przywrócenie należnej rangi dobru wspólnemu. Czy zwróciliście Państwo uwagę, że dzisiaj deklarowanie przywiązania do wartości i Kościoła staje się dużych w miastach aktem odwagi? - pytał starosta Niemirski.
- Stajemy z ufnością naszej wiary i z nadzieją naszego życia, zawierzając Bogu wszelkie starania, pragnienia i wyzwania oraz gotowość do poświęceń. Życzę, abyśmy potrafili razem z Bogiem i Jego błogosławieństwem chronić i rozwijać dobro wspólne. Bądźmy twórcami i narzędziami Bożego pokoju - życzył obecnym biskup Marek.
Podczas oficjalnej części spotkania przemawiali: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP, Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, oraz minister Marek Suski.
Spotkanie dopełnił koncert zespołu Wawele, który w brawurowym występie przypomniał swe największe przeboje. Że był to prawdziwy sukces weteranów polskiej piosenki, wystarczy wskazać na to, że już bisowana piosenka „Nie szkoda róż” nie była ostatnią. Widownia domagała się więcej, a artyści wykonali jeszcze trzy utwory.
Po oficjalnym spotkaniu oraz koncercie goście zostali zaproszeni na wspólny posiłek, który także był czymś wyjątkowym. Pokazał kunszt przysuskich uczniów i umiejętność obsługi przez uczniów szkoły z Lipin.