Nowy numer 4/2023 Archiwum

To będzie niezapomniane widowisko

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na rekonstrukcję historyczną, przygotowaną z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Inscenizacja pt. "Poszli w boje chłopcy nasze" odbędzie się w najbliższą sobotę w południe. Motywem przewodnim widowiska będzie kampania korpusu gen. Mariana Langiewicza, od wybuchu powstania w regionie radomskim i ataku na Szydłowiec z 22 na 23 stycznia 1863 roku, po jego ostatnią bitwę stoczoną pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.

- Rok 2023 będzie w dużej mierze poświęcony obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jako Muzeum Wsi Radomskiej włączamy się w te uroczystości. Zaprezentujemy naszym gościom widowisko historyczne pt. "Poszli w boje chłopcy nasze". Muzeum Wsi Radomskiej od wielu lat organizowało takie widowiska, które nazwaliśmy lekcją historii. Myślę, że warto pokazywać takie widowiska, szczególnie młodzieży - podkreśla Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

O rekonstrukcji mówi jej reżyser, historyk Przemysław Bednarczyk. - Widowiska poświęcone wydarzeniom powstania styczniowego mają w Muzeum Wsi Radomskiej wieloletnią tradycję. Pierwsze miało miejsce w 2005 roku. Szereg kolejnych przygotowywaliśmy w następnych latach. Aż wreszcie w 2012 roku realizowaliśmy zdjęcia do filmu „Rok 1863”. Ten film miał premierę w roku 2013. Będziemy więc mieli w tym roku 10. rocznicę tej premiery. Tu, na skansenowych polach, spotkają się ci, którzy wzięli udział w tamtym filmie. Nasze widowisko w tym roku chcieliśmy przede wszystkim poświęcić wydarzeniom, które rozpoczęły się w noc z 22 na 23 stycznia. Opowiemy o pierwszych epizodach powstańczych, związanych z akcją na Szydłowiec, z formowaniem oddziału gen. Mariana Langiewicza. Opowiemy całą jego epopeję, ilustrując ją epizodami w urokliwych plenerach skansenu - zapowiada.

- Choć podobnych widowisk w Polsce w związku ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego będzie dużo, to w takiej scenerii takie widowisko będzie tylko jedno. Stąd mam ogromną przyjemność zaprosić państwa na sobotnią imprezę. Powiem jeszcze, że tradycyjnie w tym widowisku udział wezmą najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, odtwarzające tę epokę. Będą koledzy z Rzeszowa, z Buska Zdroju, z Przasnysza. Będzie wiele grup kawaleryjskich z okolic Radomia. pojawi się piechota, kawaleria i artyleria. Nie zabraknie elementu folklorystycznego, ponieważ zaszczycą nas swoją obecnością damy ubrane tak, jak ubierały się ziemianki w okresie żałoby narodowej, przywdziewając czarny strój i patriotyczną biżuterię po upadku powstania. To wszystko będzie można zobaczyć z bliska, wręcz dotknąć. A po widowisku będziemy mogli razem zasiąść do powstańczej strawy na kwaterze i pośpiewać trochę pieśni powstańczych z tego okresu - zachęca historyk i reżyser.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Związek Harcerstwa Polskiego, a partnerem - Muzeum Historii Polski. Projekt współfinansowany został z budżetu programu Niepodległa.

Ramowy program wydarzenia:

  • 11.00-12.00 - próba i prezentacje grup rekonstrukcyjnych
  • 12.00-13.00 - inscenizacja
  • 13.00-14.00 - powstańczy posiłek, spotkanie uczestników i widzów, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.

Wstęp bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy