Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Zadumanie nad słowem Bożym w Kowali

W tej podradomskiej parafii o znaczeniu objawionego słowa Bożego mówił ks. dr hab. Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej i wykładowca w seminarium.

Spotkanie odbyło się w ostatnią niedzielę, którą Kościół - zgodnie z wolą papieża Franciszka - przeżywał jako Niedzielę słowa Bożego.

- Autorem tej stosunkowo młodej tradycji w Kościele jest papież Franciszek, który Listem Apostolskim w formie motu proprio „Aperuit illis” z 30 września 2019 r. ustanowił Niedzielę Słowa Bożego. W Liście tym odnajdujemy motywację papieskiej decyzji: „Ustanawiam III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu słowa Bożego” - mówi ks. Kucharski.

Podczas głoszonych homilii moderator Dzieła nawiązywał do Listu apostolskiego papieża Franciszka, wyjaśniając, jak powinna wyglądać celebracja, refleksja i krzewienie słowa Bożego. Przywoływał świadectwo św. Hipolita rzymskiego prezbitera, który przestrzegał: „Nie godzi się iść za własnym pragnieniem i własnym rozumieniem ani też przeinaczać tego, co od Boga pochodzi, ale pojmować Jego naukę tak, jak On ją zechciał podać w Piśmie świętym”. W homilii nawiązywał również do słów zmarłego papieża Benedykta XVI, który uczył: „Nie znając Biblii przypominamy człowieka idącego w ciemnościach. Słowo Biblii jest lampą umożliwiającą dostrzeżenie drogi”.

- Wchodźcie w nowe tysiąclecie z księgą Ewangelii, niech nie zabraknie jej w żadnym polskim domu. Czytajcie i medytujcie. Pozwólcie, by Chrystus mówił! „Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego: Nie zatwardzajcie serc waszych” - apelował ks. Kucharski.

O oprawę liturgiczną tego dnia zadbał wikariusz ks. Dominik Idziak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy