W sumie to będzie sześć spotkań warsztatowo-formacyjnych. Za nimi połowa.
Oprócz poznawania Pisma św., o co podczas spotkań dbają głównie alumni z radomskiego seminarium, ważny akcent został położony na dykcję i wszystko, co składa się na uroczyste czytanie natchnionego tekstu Biblii, czyli proklamację.
- Muszę przyznać, że gdy podczas liturgii w wielu miejscach słucham ministrantów czytających Słowo Boże, dość łatwo zauważyć tych, którzy mają za sobą szkołę lektora. Na przykład, gdy mamy Eucharystie podczas diecezjalnych spotkań, gdzie obecni są ministranci, ci, po kursie, czytają pewniej, lepiej i widać, że sami najpierw postarali się o to, by należycie zrozumieć tekst, który czytają innym - mówi ks. Mariusz Chamerski, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ołtarza.
W kolejnej odsłonie kursu bierze udział 130 ministrantów z 41 parafii rozsianych po całej diecezji. - Przyjeżdżają zarówno z miast, jak i z wiosek. Widać, że ich opiekunom zależy na jakości liturgii - wyjaśnia ks. Chamerski.
Warsztaty z dykcji kolejny raz prowadzi Wojciech Ługowski, od 1986 roku aktor z Teatru Powszechnego w Radomiu. - Mogę tylko wyrazić wdzięczność i podziw dla pana Wojciecha, który z takim zapałem i profesjonalizmem dzieli się swoim warsztatem. Ministranci mówią mi potem, że zostali bardzo pozytywnie zaskoczeni podejściem pana Wojciecha. On podkreśla, jak ważna jest intonacja, ale najpierw zrozumienie tekstu do odczytania. Zachęca ich, by starali się zrozumieć i wczuć w to, o czym będą czytali. Efekt jest bardzo dobry - podkreśla duszpasterz.
Grupa 130 ministrantów do ogarnięcia, gdy trzeba przeprowadzić warsztaty w grupach, byłaby niemożliwa bez rozszerzenia współpracy z panem Wojciechem innych osób. - Już po raz drugi w naszych warsztatach bierze udział logopeda Wioletta Latosek. Uczy poprawnego operowania głosem. Podczas tych warsztatów mamy też fachową pomoc polonistki Edyty Sałek, która pokazuje, jak zrozumieć i przekazać sens czytanego tekstu. Bardzo im dziękuję za gotowość współpracy w kursie dla lektorów - mówi ks. Chamerski.
Przed lektorami kolejne trzy, niemal comiesięczne spotkania, a potem w wakacje rekolekcje i 30 września uroczysta promocja.