Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Oddali hołd św. Janowi Pawłowi II

Przedstawiciele parlamentu oraz samorządowcy z Opoczna i powiatu opoczyńskiego spotkali się przy pomniku papieża Polaka.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy posła Roberta Telusa oraz starosty Marcina Baranowskiego. Po przemówieniach, w których wybrzmiała cześć i słowa obrony św. Jana Pawła II, złożono wiązanki kwiatów.

Kamienny monument na placu kościelnym parafii pw. NMP Królowej Polski został ufundowany przez opocznian i ustawiony w tym miejscu w roku śmierci Jana Pawła II.

Miasto posiada szereg innych upamiętnień Jana Pawła II. Już w 1992 roku jedna z ulic miasta otrzymała imię Jana Pawła II. 30 grudnia 1992 r. Rada Miejska Opoczna jednogłośnie nadała Honorowe Obywatelstwo Gminy - Miasta Opoczno Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II "w uznaniu nieocenionych zasług dla Państwa i Narodu Polskiego, w podziękowaniu za wielki wkład w odzyskanie przez Rzeczpospolitą suwerenności".

Na murach kolegiaty św. Bartłomieja znajdują się dwie tablice poświęcone papieżowi Polakowi. Jedna została ufundowana w 1997 roku przez rodzinę Suskiewiczów, druga - trzy lata później i ufundowana przez opocznian. Nad głównym wejściem do kolegiaty znajduje się okrągła płaskorzeźba z jego wizerunkiem.

W 10. rocznicę nadania Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta i Gminy Opoczno na terenie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża świętego stanął głaz z tablicą upamiętniającą to wielkie wydarzenie.

22 kwietnia 2012 roku w kolegiacie miała miejsce uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II. Miejscem ich złożenia jest ołtarz św. Józefa. W kolegiacie każdego 22. dnia miesiąca sprawowana jest modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, z możliwością ucałowania jego relikwii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy