Nowy numer 22/2023 Archiwum

Rocznica śmierci bp. Edwarda Materskiego

Dziś przypada 11. rocznica śmierci pierwszego biskupa radomskiego.

Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu zapraszają 24 marca do wspólnej modlitwy o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia przy grobie bp. Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Z kolei 25 marca, w 31. rocznicę powstania diecezji radomskiej podczas Mszy św. w katedrze o 12.00, której będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk, z racji 11. rocznicy śmierci śp. bp Edward będzie polecany Bożemu miłosierdziu.

Bp Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 roku w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 roku, a 29 października 1968 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 roku z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim.

25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r.

W latach 1966-1988 był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.

Pośród wielu inicjatyw, których inspiratorem i patronem był bp Edward, są: budowa gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, utworzenie Radia "Ave" (dziś: Radio Plus Radom) i tygodnika diecezjalnego "Ave" (od 2006 "Gość Radomski AVE"). Dzięki jego staraniom św. Kazimierz jest od 1992 roku patronem diecezji radomskiej.

Szczególne miejsce w sercu księdza biskupa zajmowała troska o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży oraz przygotowanie katechetów do pracy w szkole. Przyczynił się do powstania Radomskiego Instytutu Teologicznego. Do śmierci bp Edward był opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Prezydent RP Lech Kaczyński 29 lipca 2007 roku odznaczył bp. Materskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie zostało wręczone za wybitne zasługi dla niepodległości kraju i działalność społeczną. Biskupowi Materskiemu przyznano honorowe obywatelstwa miast: Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Chmielnika.

Biskup Edward Materski zmarł 24 marca 2012 r. w Radomiu, w przeddzień 20. rocznicy ustanowienia diecezji radomskiej. Został pochowany w grobowcu biskupów radomskich na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przy ul. Limanowskiego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast