W czasie Wielkiego Postu podopieczni radomskiej świetlicy Akademia Młodych Caritas Diecezji Radomskiej z opiekunami wystawiają na kiermaszach, czy podczas dni skupienia przygotowane przez siebie ozdoby świąteczne.
Dzieci wraz z opiekunami w świetlicy robią pisanki, palmy wielkanocne z bibuły i krepiny, czy baranki z masy solnej. - Na kiermaszach pokazujemy to, co robimy z dziećmi w świetlicy, przygotowując się do Wielkanocy. Poprzez wykonywanie konkretnych prac plastycznych staramy się przybliżać dzieciom tradycje i zwyczaje, ale chodzi też o to, żeby one wiedziały, jaka jest symbolika i przesłanie tych świątecznych ozdób, że tak naprawdę we wszystkich tych pracach chodzi o Pana Jezusa: o to, że to On zmartwychwstał, On daje życie, On daje radość. Palma to jest symbol Jego władzy, Jego chwały, a ten baranek to jest Baranek zmartwychwstały. Z kolei jajko jest symbolem życia, które daje Jezus. Dla nas jest to forma ewangelizacji dzieci - wyjaśnia urszulanka s. Małgorzata Binkowska, kierownik świetlicy.
- Wiemy, że dla dzieci jest to wielka radość, a jeszcze większa radość, kiedy mogą wszystkie swoje prace pokazać innym i są one doceniane i dowartościowywane - dodaje urszulanka.
Podopieczni Akademii Młodych chętnie angażują się w przygotowywanie świątecznych ozdób, choć jest to czasochłonne zajęcie i wymaga dużo cierpliwości. Jedna z podopiecznych, Zuzia, lubi wykonywać prace metodą quillingu. Za pomocą tej metody tworzy się ozdoby z wąskich pasków papieru. Jest ona czasochłonna. Dziewczynka ozdobę w kształcie jajka wykonywała przez trzy dni. - Na patyku kręciliśmy kółka i robiliśmy z nich łezki. Potem przyklejaliśmy je. Bardzo lubię robić takie ozdoby. To sprawia mi wiele radości - przyznaje Zuzia.
Dochód z kiermaszów zawsze jest przeznaczony na potrzeby dzieci. W tym roku pieniądze, które uda im się zebrać, przeznaczą na wakacyjny wypoczynek.