Nowy numer 22/2023 Archiwum

Wielkopostne rekolekcje Akcji Katolickiej

Odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie w Dąbrówce nad Pilicą.

Motywem przewodnim były słowa hasła obecnego roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Jak zaznacza ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, trudno o temat bardziej istotny dla osób związanych z Akcją Katolicką. - Dla naszego stowarzyszenia wiara w Kościół i miłość do Kościoła są przecież najbardziej charakterystycznym rysem i najważniejszym zobowiązaniem. Chcemy w bliskości Pana Boga, w modlitwie, karmieniu się Słowem Bożym i doświadczeniu wspólnoty znaleźć odwagę wiary na czas bardzo niespokojny - mówi ks. A. Jędrzejewski.

Rekolekcje poprowadził ks. Zdzisław Bochniak, asystent Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii pw. Bożej Opatrzności w Radomiu.

- Nasz rekolekcjonista prawie 20 lat duszpasterzował na Wileńszczyźnie. Ma więc szczególne doświadczenie miłości do Kościoła, doświadczonego ciężkimi prześladowaniami i odradzającego się po upadku Związku Sowieckiego. Jako proboszcz i bardzo oddany dziełu Akcji Katolickiej kapłan, także z własnego doświadczenia wiary, przekazywał wiele cennych wskazań dla lepszego przeżywania naszej osobistej wiary w Kościół i miłości do Kościoła oraz dla owocnego wypełniania naszego posłannictwa w Akcji Katolickiej - mówi Teresa Połeć, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

- W czasie rekolekcji umocnił nas swoim słowem, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem bp Marek Solarczyk. Spotkanie z pasterzem diecezji było bardzo ważnym wydarzeniem w formacji członków Akcji Katolickiej. Ordynariusz celebrował Mszę św. razem z diecezjalnymi asystentami naszego stowarzyszenia ks. Andrzejem Jędrzejewskim oraz ks. Grzegorzem Wójcikiem, oraz z asystentami parafialnymi: ks. Markiem Strzępkiem, ks. Dariuszem Stańczykiem, ks. Arturem Lachem, ks. Sławomirem Adamczykiem oraz ks. Bochniakiem - dodaje.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Na zakończenie  Eucharystii bp Solarczyk wręczył nominacje asystentom i prezesom nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, które powstały w parafii pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze oraz w parafii św. Rozalii w Dąbrówce. Ordynariusz wręczył również legitymacje 37 nowym członkom Akcji Katolickiej.

- Był to dla nas piękny i bardzo owocny czas, podczas którego towarzyszył nam w relikwiach nasz patron, św. Jan Paweł II, do którego zanosiliśmy prośby o wstawiennictwo do Boga Ojca za Polskę, naszą ojczyznę.

Podczas rekolekcji obradowała Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Przedstawiono sprawozdania za rok 2022 oraz plan finansowy na 2023 rok. Zostały przyjęte, a rada udzieliła absolutorium Zarządowi DIAK.

- W ten piękny czas wielkopostnych rekolekcji rozdzierała nasze serca medialna nagonka na wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, wobec której nie mogliśmy przejść obojętnie. Jesteśmy naocznymi świadkami życia Jana Pawła II, jego nauczania, w którym odnajdujemy odniesienie do źródeł Bożej prawdy. Św. Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas moralnym drogowskazem i przewodnikiem oraz fundamentem naszej narodowej tożsamości. Wszyscy zgodnie stwierdzamy, że nie może zabraknąć w nas czytelnego świadectwa w obronie świętości i dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec szkalowania jego osoby - podkreśla diecezjalna prezes.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast