Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk, a koncelebrowali bp Piotr Turzyński i ponad 200 księży.
W słowie powitania ordynariusz powiedział: - Stajemy w tej wspólnocie kapłańskiej, tych, którym Chrystus zawierzył swoje kapłaństwo, aby dzisiaj dziękować za ten niepojęty dar.
Koncelebransi w czasie liturgii odnowili przyrzeczenia kapłańskie, a wcześniej, w homilii, pasterz Kościoła radomskiego mówił: - Drodzy kapłani, my przecież zostaliśmy włączeni w tę tajemnicę, aby wierzyć w Kościół Chrystusowy, aby miłować Kościół Chrystusowy i aby troszczyć się i odpowiadać za Kościół Chrystusowy, skoro Chrystus nam zawierzył w łasce sakramentu tę wyjątkową misję.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Na zakończenie liturgii życzenia w imieniu radomskiego prezbiterium złożył ks. Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. - Drodzy księża biskupi! W to wielkoczwartkowe przedpołudnie wraz z wami gromadzimy się w radomskiej katedrze i chcemy podziękować Panu Bogu za ten bezcenny dar, jaki każdy z nas otrzymał, dar wielkiej zażyłości z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem, oraz dar duchowego ojcostwa. Księże biskupie Marku, właściwie nie masz czasu dla siebie, gdyż cały swój czas rozdajesz dla dobra innych. A ponieważ spraw trudnych nie brakuje, dlatego życzymy ci, aby Duch Święty napełniał cię swoimi darami i podsuwał zawsze najlepsze rozwiązania - mówił ks. Mizak, a zwracając się do bp. Piotra, nawiązał do jego funkcji delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej: - Księże biskupie Piotrze, już od jakiegoś czasu musimy dzielić się twoją obecnością i twoim słowem z Polakami z różnych zakątków świata. A choć twój czas i serce są podzielone, to cieszymy się, że znaczna ich część przypada naszej diecezji. Niech Chrystus wspiera cię swoją mocą, darzy zdrowiem i obfitością łask - życzył wicerektor.
Życzenia składała również s. Beniamina, przełożona domu sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. - Niech przeżycie tajemnicy kapłaństwa pogłębi w sercach księży biskupów i każdego kapłana ufność, wiarę i miłość. Niech Jezus schodzi z waszych serc do serc, które Go poszukują. Niech Pan udziela błogosławieństwa i pomnaża owoce codziennej pracy. Aby On uobecniał się w każdym słowie i dziele - mówiła.
Podczas Mszy św. Krzyżma święcone są trzy rodzaje olejów: olej chorych, olej katechumenów, używany przy udzielaniu sakramentu chrztu, oraz olej krzyżma. Ten ostatni jest mieszaniną naturalnej oliwy lub oleju roślinnego z wonnościami, najczęściej z balsamem. Krzyżmo różni się od pozostałych olejów swoim najszerszym zastosowaniem w Kościele i jest szczególnie uroczyście poświęcane. Używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.
Podczas święcenia oleju krzyżma mieszany jest on z wonnościami. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość