Artystyczny powrót do przeszłości

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza 14 kwietnia o godz. 17 na wernisaż. Najnowsza wystawa to artystyczny, retrospektywny powrót do przeszłości, do okresu międzywojennego.

Jak przypomina Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, placówka funkcjonuje od 100 lat i z tej okazji odbyło się już kilka wernisaży związanych z jubileuszem. W piątek 14 kwietnia kolejny wernisaż. Tym razem otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną główne tendencje artystyczne, obecne w sztuce polskiej w momencie kształtowania się radomskiego muzeum. To prezentacja ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917-1939. Zostaną one pokazane przez pryzmat charakterystycznego dla tego okresu, intensywnego powstawania i rozwijania się nowych kierunków i nurtów artystycznych, a także łączenia się twórców w grupy.

- Na wystawie można będzie zobaczyć najważniejsze ugrupowania działające w międzywojniu i będą to m.in. krakowskie ugrupowanie Ekspresjonistów Polskich, czyli „formistów”, następnie łódzką grupę literacko-artystyczną Jung Iidys , poznańskie ekspresjonistyczne ugrupowanie Bunt, Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm, Bractwo św. Łukasza - czyli najbardziej tradycjonalistyczne ugrupowanie działające w międzywojniu, które swoją pracę zorganizowało na wzór średniowiecznego cechu. Na wystawie nie zabraknie także tendencji awangardowych. Tutaj będziemy prezentować obrazy ugrupowań najbardziej radykalnej awangardy takich ugrupowań jak Blok, Preasens oraz łódzkiej grupy „a.r”. W tej części wystawy będą prace Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Karola Hillera. Dodatkowo tendencje awangardowe będą prezentować ugrupowania tak zwanej drugiej awangardy działające już w latach trzydziestych to Grupa Krakowska oraz lwowska grupa Artes. Nie zabraknie także dominujących w latach trzydziestych tendencji kolorystycznych. I w tej części wystawy będziemy mogli zobaczyć prace takich ugrupowań jak: Kapiści, Jednoróg, Pryzmat, Zwornik. Nie zabraknie także wątków lokalnych, radomskich - mówi Damian Jendrzejczyk, pracownik Działu Sztuki, kurator i autor scenariusza wystawy.

Wystawę można oglądać do 9 lipca.   Wystawę można oglądać do 9 lipca.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Ekspozycji towarzyszył będzie bogato ilustrowany 200 stronicowy katalog, który ukaże się na początku maja. Elementem wzbogacającym wystawę będą wykłady zewnętrznych prelegentów z zakresu sztuki nowoczesnej. Pierwszy wykład 25 czerwca wygłosi dr Ewa Zielińska, kuratorka warszawskiej Królikarni. Wystawie towarzyszyć będą także oprowadzania kuratorskie, a pierwsze z nich już 30 kwietnia.

Eksponaty pochodzą kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawę można oglądać do 9 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..