Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Szkolenie odbyło się w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Radomiu. - Nasze stowarzyszenie już po raz 27. organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku zakresem jest Księga Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków. To były drugie warsztaty. Pierwsze odbyły się przed etapem szkolnym. Wtedy było więcej szkół i więcej młodzieży, a do udziału w dzisiejszych zaprosiliśmy tych, którzy przeszli do etapu diecezjalnego. Takie warsztaty organizujemy co roku, bo one pomagają w zapoznaniu się z treścią danej Księgi Pisma Świętego, ale pomagają też usystematyzować wiedzę przed finałem - wyjaśnia ks. Marcin Rogala, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" diecezji radomskiej.
Warsztaty dotyczące Listu do Hebrajczyków poprowadził ks. dr Zbigniew Niemirski, biblista i kierownik radomskiego oddziału Gościa Niedzielnego. Biblista mówił o autorstwie pisma, jego miejscu w kanonie Ksiąg Nowego Testamentu, adresatach, czasie i miejscu powstania, strukturze oraz myśli teologicznej.
- List do Hebrajczyków przez długi czas był uważany za pismo św. Pawła. Dziś wiemy, że nie on, ale jakiś bezimienny chrześcijanin jest jego autorem. List jest perfekcyjnie skomponowaną mową oratora, a wśród adresatów mogli być także żydowscy kapani, którzy przyjęli orędzie o Chrystusie. To dlatego w Liście bardzo ważnym tematem są świątynne ofiary, składane ze zwierząt. Wobec nich ofiara, jaką z siebie tylko jeden raz złożył Pan Jezus na krzyżu, nieskończenie je przewyższa. Stąd też i przymierze zawarte na krzyżu przewyższa przymierza Starego Testamentu. List jest też zachętą do powrotu do pierwotnej gorliwości, bo wspólnota adresatów przeżyła prześladowanie i jeszcze nie do końca odzyskała początkową żywotność - tłumaczy ks. Niemirski.
W warsztatach uczestniczył Daniel Chrzanowski z XII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. W konkursie bierze udział po raz pierwszy. Zachęciła go do tego jego katechetka michalika s. Karina. - Zdecydowałem się na udział, bo chciałem lepiej poznać Pismo Święte, które bardzo kocham. Jest to Słowo Boże. Jezus mówi, że jest prawdą, drogą i życiem, więc jeżeli podążam za prawdą i poznaję Boga, to mam życie wieczne. I do tego dążę cały czas - mówi Daniel. - To, czego dowiedziałem się na warsztatach, jest dla mnie nowością. Uczestniczyłem też w pierwszych. Dzięki temu lepiej przygotowałem się do konkursu. To jest świetna inicjatywna - dodaje.
Etap diecezjalny odbędzie się 20 kwietnia w oratorium księży filipinów w Radomiu. Uczniowie, którzy zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce będą reprezentować naszą diecezję w czerwcu w Niepokalanowie, gdzie odbędą się finały.