To temat konkursu plastycznego, organizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej. Już znamy laureatów.
Do konkursu zostało zgłoszonych 186 prac. Laureatów zgromadzonych w sali konferencyjnej Wydziału Katechetycznego przywitał bp Marek Solarczyk.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach - szkoły podstawowe klasy I-III i szkoły specjalne klasy I-IV. W każdej kategorii wybrano po 10 najlepszych prac. Ich autorzy otrzymali nagrody.
- Temat konkursu koresponduje z rokiem formacyjnym dotyczącym Kościoła i chcieliśmy, aby dzieci odzwierciedliły, jak widzą Kościół, ale na bazie konkretnych obrazów, jakie pojawiają się na kartach Biblii. W tym roku było wyjątkowo ciężko wybrać najlepsze prace, bo wszystkie prześcigały się pomysłami i dokładnością wykonania. Do tego dochodziła różnorodność tematyki. Widać wrażliwość dzieci, chęć wyrażenia tego, co jest w ich sercach. Prace są przepiękne. Chciałoby się nagrodzić wszystkich, ale wiemy, że jak jest konkurs, to trzeba kogoś wybrać do tej czołówki - mówił ks. Dariusz Frydrych z Wydziału Katechetycznego, odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu.
Na podium w kategorii szkoły podstawowe znaleźli się: Fabian Jankowski z Zespołu Szkół Oświatowych w Stadnickiej Woli - I miejsce, Amelia Bajkowska z PSP w Dąbrówce Podłężnej - II miejsce i Alicja Pańkowska z PSP w Zakrzewie - III miejsce. W kategorii szkoły specjalne najlepsze prace wykonali: Paweł Partyka z Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego S.A.K. "Opoka" w Borkowicach - I miejsce, Sebastian Michałek z Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych "Budujemy Przystań" w Radomiu - II miejsce i Julia Jarosz z PSP nr 12 Specjalnej w Radomiu - III miejsce.
- Konkurs jest wielka radością, że są chętni, którzy mają taką wrażliwość. To pokazuje też niesamowity potencjał wśród dzieci, młodzieży, jeżeli chodzi o ich wyobraźnię, wrażliwość pokazania, także w formie plastycznej, tego wszystkiego, co dla każdego z nas jest wyjątkowym przesłaniem Biblii. Ten konkurs, kiedy łączy te dwa elementy, przepełnia nas wdzięcznością dla tych, którzy brali w nim udział, i tych, którzy wspierali młodych uczestników. Jednocześnie jest wielka radość, że te talenty są, i nadzieja, że one będą się dalej rozwijały - powiedział bp Solarczyk.
W konkursie brały udział dzieci ze szkół specjalnych. - To jest tylko kolejny przykład na to, że człowiek w swoim bogactwie życia, zachowań jest tak naprawdę nieograniczony, jeżeli chodzi o ukazanie swoich talentów. Moglibyśmy się nawet nie spodziewać pewnych efektów, a one są. Takie konkursy są okazją do tego, żebyśmy potrafili się jednoczyć, żebyśmy potrafili doceniać tę różnorodność, ale przede wszystkim to wyjątkowe bogactwo, właśnie wrażliwość i zaangażowanie młodego człowieka w każdym momencie i w każdej sytuacji swojego życia - podkreślił ordynariusz.
Rodzicom, katechetom i uczestnikom konkursu pogratulował dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Stanisław Łabendowicz. - Wiem, że duży jest udział rodziców w powstawaniu tych prac. Pomysły dzieci są bardzo różnorodne. To pokazuje, jak Kościół przez was odczytywany, odbierany - jest wielobarwny, kolorowy - powiedział.