Nowy numer 17/2024 Archiwum

Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

Radomski skansen zachęca, by spędzić długi weekend na świeżym powietrzu w towarzystwie koni.

W pierwsze dwa dni, czyli 1 i 2 maja będzie można przejechać się bryczką po skansenie i zwiedzić wystawę "Koń w sztuce ludowej" prezentowaną w spichlerzu z Wilkowa. Dla najmłodszych atrakcją będzie spotkanie z kucykami z możliwością przejażdżki w siodle.

- 3 maja organizujemy już po raz drugi dużą imprezę o tematyce końskiej pn. "Koń użytkowy w tradycji polskiej". Będzie ona miała charakter plenerowego pikniku, w trakcie którego zwiedzający będą mogli poznać różne formy użytkowania konia na przestrzeni wieków w Polsce od konia gospodarskiego, poprzez sportowego, wojskowego, po służbowego - mówi Przemysław Bednarczyk z MWR.

Piknik rozpocznie o 10.00 poranek z kucykami, a o 12.00 oficjalne otwarcie imprezy rozpocznie parada konnych pojazdów i kawalerii historycznej.

W kolejnych punktach programu goście skansenu zobaczą m.in.: prace z użyciem konia gospodarskiego w polu i w zagrodzie, pokaz koni sportowych w skokach przez przeszkody, pokaz wyszkolenia kawalerii w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej, w tym artylerii konnej, a także zaprzęg straży ogniowej w akcji i wiejski orszak weselny.

- Myślę, że największą atrakcją będzie barwny występ szwadronu jazdy z okresu Księstwa Warszawskiego. Ponieważ 3 maja obchodzimy święto państwowe, rocznicę Konstytucji 3 maja, chcielibyśmy, pokazując tę formację, nawiązać do tej rocznicy historycznej. Występ ułanów z okresu Księstwa Warszawskiego, to nasi koledzy z Sandomierza, będzie elementem łączącym te dwa dla nas ważne wydarzenia, czyli święto konia z jednej strony i Święto Narodowe Trzeciego Maja. Oprócz formacji z wieku XIX zobaczymy także kawalerię z wieku XX. Będą to formacje odtwarzające szwadrony jazdy polskiej z czasów I wojny światowej, a więc kawaleria w mundurach legionowych oraz z okresu II wojny światowej, czyli kawaleria II Rzeczypospolitej - mówi P. Bednarczyk.

W drugiej części wydarzenia odbędzie się konkurs w powożeniu zaprzęgami.

Najmłodsi będą mieli okazję spróbować jazdy konnej na grzbiecie kucyka. Atrakcją będzie też możliwość objazdu po skansenie bryczką. Piknik zakończy szarża ułańska.

Pokazy dynamiczne i zawody będą się odbywać na polu pod wiatrakiem z Wierzbicy. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawa pt.: „Koń w sztuce ludowej” prezentowana w spichlerzu z Wilkowa, a także pokazy rzemiosł.

Program:

  • 10.00 - poranek z kucykami,
  • 12.00 - otwarcie pikniku, parada z udziałem orszaku weselnego oraz wszystkich  uczestników i konnych pojazdów transportowych,
  • 12.30 - koń gospodarski w pracach polowych (orka, sianie, bronowanie - pokazy z przerwami do 16.00),
  • 13.15 - pokaz zrywki drzewa,
  • 13.30 - pokaz zaprzęgu straży ogniowej,
  • 14.00 - pokaz koni sportowych, skoki przez przeszkody,
  • 14.30 - pokaz kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej - zawody kawaleryjskie,
  • 16.00 - zawody w powożeniu zaprzęgami,
  • 17.00 - dekoracja uczestników.
  • 17.30 - szarża ułańska z udziałem kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej

- Zachęcam również do oglądania wystaw stałych, czasowych oraz aranżacji, które prezentujemy w naszych obiektach. One się zmieniają w zależności od pór roku. Zachęcam do spacerów na świeżym powietrzu, by nie tylko w weekendy majowe, ale również na co dzień odwiedzać nasze muzeum - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.

Organizatorami imprezy są Muzeum Wsi Radomskiej i Wojewódzki Związek Hodowców Koni - Oddział Radom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy