Nowy numer 17/2024 Archiwum

W najbliższą sobotę Noc Muzeów

Na wydarzenie w Radomiu zapraszają: Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Komenda Policji oraz Sąd Okręgowy.

W Malczewskim wydarzeniu przyświeca tytuł "Lata dwudzieste, lata trzydzieste". - Jest to nawiązanie do daty powstania muzeum, które miało miejsce 100 lat temu, w 1923 roku. Dlatego w programie muzeum znajdzie się wiele imprez, nawiązujących do minionego stulecia. Co roku Noc gromadzi ogromne ilości radomian. Chcemy, by i tym razem było podobnie. Stąd koncerty, projekcje filmów, konkursy, intrygujące wykłady i wiele innych atrakcji - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor placówki. Szczegóły Nocy przedstawiła Ilona Pulnar-Duszyk, kierownik działu naukowo-oświatowego placówki.

O stoiskach z poczęstunkiem, które znajda się w Malczewskim, opowiadali: Dagmara Janas, szefowa restauracji Różany Gościniec, Sylwester Krawczyk, z Zakładu Masarskiego Krawczyk i Mariusz Fogiel-Firma Fogiel&Fogiel.

Noc Muzeów w Sądzie Okręgowym przy ul. Warszawskiej 1. Będzie tam zwiedzanie okolicznościowej ekspozycji historycznej i gmachu sądu, wykład Adama Duszyka "Dziś prawdziwych kasiarzy już nie ma, czyli szemrane towarzystwo międzywojnia" oraz "Instytucje sądowe dawnego Radomia o ponadregionalnym zasięgu", dynamiczne zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy-obok budynku sądu i pokazowe posiedzenie sądu w sprawie zastosowania tymczasowego aresztowania.

Noc Muzeów w Elektrowni. W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia będzie można zwiedzać wystawę rzeźbiarza i performera Norberta Delmana oraz polsko-japońskiej malarki i projektantki mody Lii Kimury. Będzie także wystawa edukacyjna dla dzieci z rodzicami pt. "Wszystko widzę jako sztukę". Na zewnątrz Elektrowni będzie wystawa prac rzeźbiarki Agaty Agatowskiej. Z koncertem wystąpi krakowski muzyk Nikodem Dybiński. Będzie również Filmowa Noc Muzeów: pokazy krótkich filmów fabularnych i animowanych nominowanych do Oscarów 2023 oraz najlepsze polskie krótkie metraże.

Program godzinowy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego:

19.00-19.15 - Otwarcie imprezy.

19.30- 20.30 - Lata dwudzieste, lata trzydzieste… - koncert zespołu w składzie: Piotr Zarzyka (akordeon), Ida Zielińska (śpiew), Mateusz Żydek (trąbka/flugelhorn), Jan Dudek (kontrabas), Mateusz Borgiel (perkusjonalia), Patrycja Ziętek (śpiew).

20.15 - Quiz wiedzy o historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

20.30-21.30 - Warsztaty malowana.

21.00 – Konkurs: Przyroda w wystawach.

21.00-22.00 - Powróćmy jak za dawnych lat…

  • Pokaz mody nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.
  • Pokaz mody  w wykonaniu słuchaczy Radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  • Pokaz policyjnej "mody mundurowej" z lat międzywojennych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu.

21.30-22.30 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego.

22.15 - Konkurs na najlepsze przebranie z epoki, prezentacja i rozdanie nagród.

22.00-23.00 - Ponad śnieg bielszym się stanę, pokaz filmu niemego z 1929 r. na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego z muzyką na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego i Przyjaciół.

22.15-23.15 - Warsztaty przyrodnicze pt. Wszystkie barwy jaj.

22.30-23.30 - Oprowadzanie po wystawie Jacek Malczewski 1854-1929.

23.00 - Quiz wiedzy o historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

23.00-23.30 - II część koncertu Lata dwudzieste, lata trzydzieste…

19.00-20.30; 22.00-23.00 - Malowanie twarzy, Karolina Falkiewicz.

19.00-01.00 - Aleją gwiazd, obserwacje astronomiczne nieba (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii) .

Ponadto: projekcja filmów przedwojennych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy