Syn Barbary Sadowskiej, znanej opozycjonistki okresu PRL, został zamordowany 40 lat temu.
W roku szkolnym 1980/1981 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. W tym mieście mieszkała jego babcia Apolonia Cypel. - Mama Grzegorza specjalnie przeniosła go do szkoły w Białobrzegach, aby chronić syna przed szykanami - opowiada muzyk Robert Grudzień, organizator wydarzenia. Stąd jego upamiętnienie odbędzie się w najbliższą niedzielę w białobrzeskim kościele pw. Świętej Trójcy.
Grzegorz urodził się 17 maja 1964 r. w Warszawie. Ojcem Grzegorza był inżynier Leopold Przemyk. Matka Grzegorza Barbara Sadowska była poetką i aktywną działaczką antykomunistyczną, związaną z Komitetem Obrony Robotników. 3 maja 1983 r. została zaatakowana przez tzw. nieznanych sprawców w komitecie pomocy internowanym. Jako przedstawicielka opozycji była gnębiona przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Kilka razy doszło także do jej aresztowania. Oskarżana była o rozpowszechnianie antypaństwowych broszur.
Po zakończeniu egzaminów maturalnych 12 maja 1983 r. Grzegorz świętował wraz z kolegami na pl. Zamkowym w Warszawie. Tam został zatrzymany przez milicję, która zaczęła atakować pałkami Przemyka i jego kolegów. Następnie chłopcy zostali zabrani do komisariatu przy ul. Jezuickiej. Tam Grzegorz został brutalnie pobity, aż do utraty świadomości. Następnie przewieziono go na pogotowie przy Hożej. Stamtąd zabrała go matka. W domu odzyskał przytomność, ale nadal skarżył się na ból brzucha. Wezwany lekarz przypisał jedynie leki przeciwbólowe. Kolejna interwencja wymagała już operacji w szpitalu. Tam, w wyniku ciężkich obrażeń, chłopak zmarł.
Na pogrzeb Grzegorza przybyły tysiące ludzi. Wielu z nich miało przy sobie transparenty z antykomunistycznymi hasłami. Była to wyjątkowo duża manifestacja, skierowana przeciwko władzy i milicji. Mszę odprawił bp Władysław Miziołek.
W 2007 r. G. Przemyk został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" w uznaniu za nadzwyczajne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w kraju.
Program uroczystości:
17.45 - złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem "Tobie, Ojczyzno" na placu kościelnym.
18.00 - Msza św. z modlitwą za Grzegorza Przemyka
19.00 - koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. "Żeby nie było śladów”
Patronat honorowy nad rocznicowymi uroczystościami objęli Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, oraz Sylwester Korgul, starosta białobrzeski.