W sobotni wieczór Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odwiedziły tłumy gości.
Placówka przygotowała mnóstwo atrakcji pod wspólnym tytułem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Imprezę otworzył Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy 100-lecie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Za chwilę ruszamy z naszym programem. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo - mówił dyrektor.
Głos zabrała także wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk: - Wyjątkowa noc przed nami, Noc Muzeów, która już na stałe wpisała się do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta. Ogromnie cieszy, że z roku na rok coraz więcej radomian odwiedza nasze instytucje kultury, ale także coraz więcej osób przyjeżdża do naszego miasta. To duma dla miasta, że możemy z tak dobrej strony się pokazać. Życzę przyjemnego wieczoru i abyście państwo dali radę odwiedzić wszystkie instytucje kultury, i nie tylko, które zapraszają w tę wyjątkową noc.
Tak jak zapowiedział dyrektor atrakcji było wbród i to dla każdego.
Imprezę rozpoczął koncert Piotra Zarzyki z zespołem, który zagrał utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpili: Piotr Zarzyka (akordeon), Ida Zielińska (śpiew), Mateusz Żydek (trąbka/flugelhorn), Jan Dudek (kontrabas), Mateusz Borgiel (perkusjonalia), Patrycja Ziętek (śpiew).
Odbyły się kuratorskie oprowadzania po wystawie Jacek Malczewski 1854-1929 oraz wystawie czasowej „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”.
Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w niezwykle interesujący sposób mówił na temat: „Policjanci i złodzieje. Przestępczy światek międzywojnia”. Spotkanie to odbyło się w Aptece Kultury przy Rynek 12.
Do zwiedzania stałej ekspozycji zaprosiło także Muzeum Historii Radomia znajdujące się w Domach Gąski i Esterki. Można było spróbować swych sił i wykazać się wiedzą o historii Radomia czy rozwiązując Quiz wiedzy o historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Swe podwoje otworzyła również Spółka Rewitalizacja zapraszając m.in. do obejrzenia wystawy archeologiczno-architektonicznej „Założenia zamku radomskiego”.
Na wybiegu, na czerwonym dywanie, zaprezentowali się podczas pokazu mody nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. Był też pokaz mody w wykonaniu słuchaczy Radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu pod kierunkiem Pawła Łuka-Murawskiego doskonale prezentowała się w mundurach policyjnych z lat międzywojennych.
Osoby, które przyszły do radomskiego muzeum ubrane w stroje z epoki, wzięły udział w konkursie na najlepsze przebranie. Trójka zwycięzców otrzymała nagrody.
Wśród atrakcji było też coś dla najmłodszych m.in. Karolina Falkiewicz malowała twarze.
Na dziedzińcu muzeum można było sięgnąć gwiazd, spoglądając w oko lunety, a zainteresowani kosmosem znaleźli u przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii odpowiedź na niemal każde pytanie.
Organizatorzy zapewnili swoim gościom nie tylko strawę duchową. Na muzealnym tarasie ustawione były stoiska z jedzeniem.
Tytuł wydarzenia „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” nawiązywał do daty powstania muzeum czyli 1923 roku.
Chętnych do odwiedzenia radomskiego muzeum było tak wielu, że kolejka do kasy, obowiązywał symboliczny bilet w cenie 1 zł, wydawała się być bez końca.