Otrzymało ją Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła. Upamiętniono także śp. dr Lucynę Wiśniewską.
Wręczenie nagrody pod patronatem radomianki odbyło się po zakończeniu Mszy św., sprawowanej w radomskiej farze (kościół św. Jana), której przewodniczył bp Piotr Turzyński, wielki propagator sługi Bożej.
- Gromadzimy się, prosząc Boga, aby Wanda Malczewska zajaśniała Polsce i światu jako błogosławiona - mówił biskup Piotr na rozpoczęcie Mszy św. z modlitwą o jej wyniesienie na ołtarze.
W homilii sufragan radomski powiedział: - Umiłowała biednych, dbała o chorych i cierpiących. Uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Była wielką patriotką. Kochała ojczyznę i modliła się za nią. Opiekowała się rannymi uczestnikami powstania styczniowego. Miała wizje męki Pańskiej. Nie obnosiła się z tym. W 1872 roku w każdy piątek Wielkiego Postu przeżywała mękę Pana, jakby była tam obecna. To niezwykły dar. Otrzymywała wówczas proroctwa dotyczące Polski.
Homilia bp. Piotr Turzyńskiego:
Jak podano w uzasadnieniu, nagroda dla sióstr michalitek została wręczona za wieloletnią działalność wychowawczą, charytatywno-społeczną; za wpieranie rodzin i pomoc w rozwoju duchowym oraz za zaangażowanie w duszpasterstwie parafialnym i budowanie więzi w środowiskach w oparciu o wartości chrześcijańskie. Siostry z tego zgromadzenia posiadają na terenie diecezji radomskiej pięć domów zakonnych, dwóch w Radomiu (przy ul. Wernera i Kwiatkowskiego) oraz w Kowali, Przytyku i Szydłowcu. Po odebraniu nagrody s. Julia Szteliga, matka generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, która szereg lat pracowała w Radomiu, powiedziała: - Ufamy, że Wanda Malczewska będzie naszą orędowniczką, zaś w pracy wychowawczej będzie wypraszać nam potrzebne łaski.
Nagrodę, pośmiertnie, przyznano w uznaniu zasług dr Lucyny Wiśniewskiej. „Zmarła tragicznie w październiku 2022 r. dr Wiśniewska wypełniała rozliczne zadania zawodowe i społeczne. Pracowała jako lekarz, zarządzała służbą zdrowia oraz była posłem do Sejmu RP. Współtworzyła Środowisko »Inicjatywa«, działające na rzecz rozwoju Radomia. Aktywnie wspierała Caritas Diecezji Radomskiej. Przez wiele lat pomagała w organizacji pielgrzymek na Jasną Górę i kierowała jej służbami medycznymi. Uczestniczyła w pracach Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Pełna oddania dla innych poprzez swoje wieloletnie zaangażowanie zawodowe oraz działalność charytatywną, wychowawczą i kulturalną pomagała wielu osobom oraz wspierała lokalne środowiska i grupy społeczne. Dr Lucyna Wiśniewska jako osoba wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka, służąca z oddaniem Ojczyźnie, kochająca ludzi oraz Boga” - napisano w uzasadnieniu.
O przyznaniu nagród zdecydowała kapituła złożona z przedstawiciela Biskupa Radomskiego oraz reprezentantów Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Stowarzyszenia "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum oraz ks. Mirosława Nowaka, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu, przewodniczącego Kapituły.
Wspólna fotografia członków rodziny śp. Lucyny Wiśniewskiej z bp. Piotrem Turzyńskim.